Nisan ayında fiyatı en çok artan ürün belli oldu

3 Mayıs 2022 Salı

Nisan ayında fiyatı en çok artan ürün belli oldu

İstanbul Ticaret Odası, kentte geçen yılın nisan ayına göre fiyatı en çok artan ürünün takım elbise olduğunu açıkladı. İTO’nun açıkladığı verilere göre takım elbise fiyatı yüzde 64,92 arttı. Fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 37,30 ile bezelye oldu.

İstanbul Ticaret Odası’nca (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla geçen ay İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 üründen 161’inin perakende fiyatı arttı, 17 ürünün fiyatı düştü, 64 ürünün fiyatı ise değişmedi.

Dünya’nın haberine göre; nisan ayında giyim harcamaları grubu erkek giyim harcamaları alt grubunda yer alan takım elbise, yüzde 64,92 ile fiyatı en fazla artış gösteren madde oldu.

Fiyatında artış yaşanan diğer ürünler; gıda harcamaları grubundan yüzde 61,76 ile kuru soğan, giyim harcamaları kadın giyim harcamaları alt grubundan yüzde 60,99 ile eşofman, konut harcamaları grubundan yüzde 49,92 ile şehir şebeke suyu, gıda harcamaları grubundan yüzde 49,24 ile toz şeker, giyim harcamalarından yüzde 49,04, kadın elbise ve gıda harcamalarından yüzde 48,91 ile domates olarak belirlendi.

BEZELYE YÜZDE 37,30 UCUZLADI

Geçen ay gıda harcamaları grubunda yer alan bezelye, yüzde 37,30 düşüş ile fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler; yüzde 18,17 ile kabak, yüzde 11,65 ile domates, yüzde 8,07 ile ıspanak ve yüzde 7,09 ile turp olarak kayıtlara geçti.

Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler; kültür eğitim ve eğlence harcamaları grubunda yüzde 26,77 ile maç giriş bileti ücreti, gıda harcamalarından yüzde 21,04 ile salatalık, yüzde 12,85 ile kabak ve yüzde 5,14 ile bakla olarak kayıtlara geçti

 

ENGİN ÖZKOÇ: ÜLKE NE GÜNLERE KALDI…

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Twitter hesabından takım elbise fiyatlarının artması sebebiyle kurumsal firmaların takım elbise zorunluluğunu kaldırdığını açıkladı. Özkoç şunları söyledi:

“Son aylarda fiyatı en çok artan ürün takım elbise oldu. Birçok kurumsal firma, çalışanları takım elbise alamayacağı için, takım elbise zorunluluğunu kaldırıyor. Ülke ne günlere kaldı…”

 

 

Rize’de İmamoğlu’ndan AKP’ye gönderme: Bunlar da hep ağacı beton ediyor

Benzer Haberler