Nisa bebeğin annesi: Bırakmak zorunda kaldım

29 Nisan 2022 Cuma

Nisa bebeğin annesi: Bırakmak zorunda kaldım

Annesi tarafından terk edilen Nisa bebek, boş bir arazide İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından bulunmuştu. Üç aylık bebeğini terk eden anne Ebru S’nin ilk duruşması görüldü.

Bebeğini boş bir arazide terk ettiği gerekçesiyle tutuklanan Nisa bebeğin annesi Ebru S’nin ilk duruşması Anadolu 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bebeğini mecburen bırakmak zorunda kaldığı söyleyen Ebru S, savunmasında “Bıraktığımda sağlıklıydı.” dedi.

“BİLEREK İSTEYEREK BIRAKMADIM”

Duruşmaya katılan Ebru S. önceki ifadelerini tekrar ettiğini belirterek “Benim suç kastım yoktur. Bilerek isteyerek mağduru bırakmadım. Medyada tarla diye geçmiş ama ben bir evin önüne bebeği bıraktım. Zile bastım. Zile bastıktan sonra beni görmesinler düşüncesiyle oradan ayrıldım. Bir gün sonra bıraktığım yere gidip baktım” dedi.

“YANINA MAMA DA BIRAKTIM”

Gözaltına alındığı sırada polis memurlarının kendisine bilgi verdiğini kaydeden Ebru S. şöyle devam etti:

“Polis bana bebeğin 20 dakika sonra bulunduğunu, hayat fonksiyonlarının tam olduğunu söylediler. Bebek bulununca ambulans gelip almış bebeği. Ambulanstaki görevlilerden bir tanesinin de bebeği varmış, bebeği emzirmiş. Daha sonra bebek kuruma götürüldüğünde kurumda rahatsızlanmış. Bebeği bıraktığımda sağlıklıydı. 1 ay kadar erken doğmuştu bebek. 16 gün hastanede yoğun bakımda kalmıştı. Yoğun bakımda kaldığı süreçte ben anne sütü verdim. İlave olarak takviye mama da aldı. Hastaneden çıktıktan sonra bir sağlık sorunu olmadı. Bıraktığımda 3 aylıktı, aşıları tamdı. Ben bebeği bırakırken yanına mama da bıraktım. Mamayla beslendiği için alışıktı”

“BIRAKMAK DURUMUNDA KALDIM”

Hakimin “Neden bebeği bıraktın” sorusunu yanıtlayan Ebru S., “Kadın sığınma evinde kalıyordum. Burada kalabileceğim süre sona ermişti. Gideceğim yer bebeği kabul etmediği için bırakmak durumunda kaldım” ifadelerini kullandı.

Ebru S.’nin avukatı, “Aile ve toplum baskısı sebebiyle kendi bakış açısıyla bebeği bırakmaya zorunlu kalmıştır” dedi. Suçta tutuklama yasağı olduğunu belirten avukat, sanığın tahliyesini talep etti. Bakanlık avukatı, bebeğin hastanede tedavisine devam edildiğini ve sanık hakkında şikayetlerinin sürdüğünü kaydetti. Savcı sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimali bulunduğunu belirterek Ebru S.’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne müzekkere yazılarak bebeğin sağlık durumunun sorulmasına karar veren mahkeme, bebeğin şimdiye kadar görmüş olduğu tedaviye ilişkin tüm tıbbi evrakların istenmesine de hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri 29 Mart’ta boş arazide 3 aylık bir bebek bulmuştu. Acil tıp teknikeri Büşra Durmaz’ın sütannelik yaparak ‘Nisa Mihriban’ ismini verdiği bebek sağlık kontrollerinin ardından Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

Bir süre sonra sağlık durumu kötüye giden Nisa Mihriban bebek yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Bebeğin boğazına kaçan besin maddesi nedeniyle sağlık durumunun kötüleştiği öne sürüldü.

Tutuklanan anne Ebru S’nin “terk” suçlamasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istenmişti.

Benzer Haberler