Nihat Hatipoğlu’ndan Yılmaz Özdil ve Cüneyt Akman’ı hedef alan Ebubekir Sifil’e tepki

26 Aralık 2020 Cumartesi

Nihat Hatipoğlu’ndan Yılmaz Özdil ve Cüneyt Akman’ı hedef alan Ebubekir Sifil’e tepki

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ile Tele1 programcısı Cüneyt Akman’ı, “Cesetleri camilere sokulmasın cenazeleri kılınmasın” sözleriyle hedef gösteren ilahiyatçı Ebubekir Sifil’e bir tepki de Nihat Hatipoğlu’ndan geldi. 

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Sifil’in Yılmaz Özdil ve Tele1 programcısı Cüneyt Akman’ı hedef alarak “Cesetleri camilere sokulmasın, cenazeleri kılınmasın” sözlerine tepkilere yol açmıştı. Ayasofya baş imamı Mehmet Boynukalın’ın da Sifil’e destek vermesi üzerine kamuoyunda infial oluşmuştu. Ünlü ilahiyatçı ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Nihat Hatipoğlu dün Sifil’i eleştirdi.

Hatipoğlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “İnsan kazanmalıyız” diyerek, “Ateist, deist ve daha nice anlayışın, saflarına insan katmaya çalıştığı şu ortamda insanları kutuplaştırarak, ‘Müslüman değilsin’ diyerek, ‘günahkarsın’ fetvası vererek ne kazanacağız? Bu sorgulayan ve uzaklaştıran tavrın kime yaradığına baktınız mı? Bu yol ve üslup, tekfir veya tezyif üslubu çıkar yol değil. Zarardır. Gıdım-gıdım yürüdüğümüz, taşı sıkıp su çıkarırcasına kazandığımız bunca insanı başka yerlere savurmanın vebali ağırdır” ifadelerini kullandı.

“NE ADINA?”

Açıklamasının devamında “bu gibi çıkışların faturasının İslam dinine kesildiğini” belirten Hatipoğlu, şöyle devam etti:

“Samimi olan insanımızı biraz daha kenetleyelim diye söylenen sözün, sorumlulukla te’lif edilemeyeceği ve çok zarar vereceği kanaatindeyim. İşin bir diğer sıkıntılı tarafı şudur: Bir din hocasının, ilahiyatçının bu türden sözü veya yorumu ne yazık ki, Kur’an’ın ve dinin değerlendirmesi olarak kabul ediliyor. Fatura dine kesiliyor. Mahcur edilen, uzaklaşılan da maalesef sadece İslam oluyor. Ne adına?”

Ebubekir Sifil’den Diyanet’e Cüneyt Akman ve Yılmaz Özdil çağrısı

Ayasofya’nın imamından Ebubekir Sifil’in tepki çeken önerisine destek

Benzer Haberler