Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

New York Times’tan Türkiye analizi: Salgın neden büyüdü?

ABD’nin önde gelen gazetelerinde New York Times, Türkiye’deki koronavirüs salgınını mercek altına aldı. Gazetede, eski CHP’li vekil gazeteci Barış Yarkadaş’ın da görüşlerine geniş yer verildi.

New York Times’ta Carlotta Gall imzasıyla yayınlanan haberde, Türkiye’de koronavirüs salgını ele alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına yer verilen haberde, “Teyit edilen vakaların sayısı Türkiye’yi şu anda en kötü etkilenen ilk 10 ülke arasına yerleştiriyor ve 17 Mart’ta hastalıktan ilk teyit edilen ölümden bu yana dik bir artışı yansıtıyor” denildi.

New York Times’a konuşan CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş da, “Salgın önlenebilirdi, ancak AKP iktidarı yeterli tedbir almadı” dedi.

Sayıları her gün artıyor… Koronavirüs vakasının görüldüğü fabrika çalışmaya devam ediyor

‘TÜRKİYE KRİTİK KARARLARI ALMAKTA GECİKTİ’

Yarkadaş’ın salgını eski bir parlamenter ve aktif gazetecilik yapan bir yurttaş olarak takip ettiğini belirten New York Times, şunları kaydetti:

“Eski bir parlamenter olan ve şu an gazetecilik yapan Barış Yarkadaş, ‘Salgın önlenebilirdi, ancak AKP iktidarı yeterli tedbir almadı’ görüşünü savunuyor.

Ülke çapında yapılan testlerin yetersiz olduğunu ve gerçekte çok daha fazla enfekte hasta olabileceğini söyleyen Yarkadaş, “Türkiye, ekonomik kaygılar yüzünden, kritik kararları almakta gecikti. Erdoğan ve partisi AKP’yi vizyon eksikliği yüzünden bu sorunu anlayamadı ve çözüm üretemedi. Yurt içi ve yurt dışı uçuşların yanı sıra, yurtiçi mobilizasyonu engelleyecek önlemler alınmadı. Hareketlilik sonlandırılmadı. Şu an bile, milyonlarca insan işe gitmek zorunda kalıyor. Çünkü, hükümetin yurttaşlara verecek parası yok. İnsanlar bu yüzden evde kalamıyor.”

Türkiye’nin yeterli önlem alındığı takdirde, Güney Kore olma fırsatını yakalayabileceğini, ancak bu fırsatın kaçırıldığını belirten Yarkadaş, “Şu an ne yazık ki; İtalya ve ABD olma yolundayız” diye konuştu. Yarkadaş, hükümetin pandemi raporlarını ciddiye almaması ve gereğini yapmaması yüzünden Türkiye’nin zor bir sürece girdiğini de sözlerine ekledi.