Nevruz kutlamaları iptal edildi

12 Mart 2020 Perşembe

Nevruz kutlamaları iptal edildi

Diyarbakır Nevruz Mitingi, Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle iptal edildi. HDP tarafından yapılan açıklamada, “Bizler açısından son derece önemli olan ve hiçbir koşulda kutlamaktan asla vazgeçmeyeceğimiz büyük acılar, bedeller ve mücadeleler sonucunda büyüttüğümüz Nevruz bayramı kitlesel kutlamalarını iptal etme kararını almanın son derece zor olduğunu belirtmek istiyoruz” denildi.

HDP MYK toplantısında bugün Türkiye’de de görülen koronavirüs masaya yatırıldı. 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılması planlanan Nevruz mitinginin iptal edilmesi yönünde karar alındı.

Milyonlarca kişinin katılımıyla düzenlenen Nevruz mitinglerinin iptal edildiğini HDP, DTK gibi kurum temsilcilerinin katıldığı basın açıklaması ile duyuruldu. DTK binasında yapılan açıklamada konuşan DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, “Tüm insanlık açısından ciddi bir tehdit haline gelen Korona virüsünün giderek yaygınlık kazandığı gerçeği karşısında , iki gündür siyasi partiler ve demokratik sivil toplum örgütleriyle birlikte sağduyulu bir karar almak amaçlı tartışma ve değerlendirmeler yaptık” dedi.

‘Yeniden bir karar almanın hayati derecede önemli olduğuna inandık’

Öztürk şöyle devam etti: “AKP hükümetinin ve ona bağlı olarak sağlık bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkların süreci şeffaf bir biçimde yönetmedikleri, Korona virüsü nün gelişimi ile ilgili toplumu doğru bilgilendirmedikleri, bu nedenle de alınması gereken tedbirlerin hızlı ve zamanında alınmadığı gerçeğine güçlü bir vurgu yaparak, AKP hükümetinin bu konudaki sorumluluğunu özellikle belirtmek istiyoruz. Yürüttüğümüz tartışma ve değerlendirmeler sonucunda; tüm insanlık açısından bir tehdit haline gelen Korona virüsü vakalarının tüm bölge ülkelerinde görüldüğü gibi, Türkiye ‘de de Korona virüsü vakalarına rastlandığı açıklamaları karşısında; halklarımızın sağlığını her şeyin üstünde görerek, Uluslararası bir etkinlik olan Nevruz bayramı kutlamalarıyla ilgili olarak, yeniden bir karar almanın hayati derecede önemli olduğuna inandık.”

‘Tüm insanlığın sağlığını tehdit eden Korona virüsü ile mücadeleye yoğunlaşmalıyız’

Bu nedenle kitlesel kutlamaları iptal ettiklerini duyuran Öztürk “Bu nedenle; Uluslararası Nevruz bayramı kutlamalarına, uluslararası bir katılım olacağı gerçeğinin bilincinde olarak; bunun doğallığında bir risk oluşturacağını da düşünerek , halkımızın ve uluslararası toplumun sağlığı açısından tedbir alma amaçlı 2020 Nevruz bayramı kitlesel etkinliklerini iptal ettiğimizi halkımıza ve Uluslararası topluma duyurmak istiyoruz. Bizler açısından son derece önemli olan ve hiçbir koşulda kutlamaktan asla vazgeçmeyeceğimiz büyük acılar, bedeller ve mücadeleler sonucunda büyüttüğümüz Nevruz bayramı kitlesel kutlamalarını iptal etme kararını almanın son derece zor olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak halkımızın ve tüm insanlığın sağlığının da çok önemli olduğu bilinci ve sorumluluğu ile böyle bir karar almanın insani, ahlaki ve siyasi açıdan zorunlu olduğuna inandık. Halklarımız ve tüm uluslararası toplumun böylesine zor bir kararı almamızı anlayışla karşılayacağına inanarak, tüm insanlığın sağlığını tehdit eden Korona virüsü ile mücadeleye yoğunlaşmalıyız. Buradan bütün insanlığa geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Korona virüsü nedeniyle yaşamını kaybedenlere Allahtan rahmet, hastalara acil şifalar diliyoruz” dedi.

Benzer Haberler