‘Nasipse Adayız’ Belgrad Film Festivali’nden ödülle döndü

17 Mayıs 2021 Pazartesi

‘Nasipse Adayız’ Belgrad Film Festivali’nden ödülle döndü

Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği ödüllü filmi ‘Nasipse Adayız’, bu sene 49’uncusu düzenlenen Belgrad Uluslararası Film Festivali’nden En İyi İlk Film Ödülü’yle döndü.

Dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleştiren ve şu an Netflix’te gösterimde olan Ercan Kesal’ın ilk uzun metrajlı filmi ‘Nasipse Adayız’ın festival yolculuğu devam ediyor. Bu sene 49’uncusu düzenlenen ve Avrupa’nın köklü festivallerinden olan Belgrad Uluslararası Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde gösterilen film, festivalde ‘En İyi İlk Film Ödülü’nü kazandı.

Pandemi tedbirleri nedeniyle ödül törenine katılamayan Ercan Kesal, kabul konuşmasını bir videoyla paylaştı. Ödül konuşmasında Kesal, Sırbistan’ın kendisinin hayatında özel bir yeri olduğunu, babasının okuması için aldığı ilk ciddi kitabın Ivo Andric’in ‘Drina Köprüsü’ olması ve yıllar sonrasında ‘Bir Zamanlar Anadoluda’ filmiyle Sırbistan’a Emir Kusturica’nın davetlisi olarak gittiklerinde Kustirica’nın kendisine hediye olarak aynı kitabı hediye etmesinin kendisi için büyük anlamı olduğunu ifade etti.

Türkiye prömiyerini yaptığı İstanbul Film Festivali’nden de ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Kurgu’ ve ‘FIPRESCI En İyi Film’ ödülleriyle dönen ‘Nasipse Adayız’, İstanbul’da bir belediyenin başkan aday adayı olan doktor Kemal Güner’in bir günde geçen trajikomik hikayesini konu alıyor.

Film ayrıca Türkiye’de 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin ‘Ulusal Uzun Metraj Film’ yarışmasında ‘En İyi Film’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen’ ödülleri başta olmak üzere toplam 5 dalda ödül alarak törene damga vurmuştu. Son olarak film 53. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nde ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ ödülleri başta olmak üzere toplam 5 ödül kazanmıştı.

53. SİYAD Ödülleri: Türk sinemasının en iyileri belirlendi

Benzer Haberler