Uzay istasyonu ciddi bir engel ile karşılaşacak

Yayın tarihi: 14 Kasım 2023 Salı 9:30 am - Güncelleme: 13 Kasım 2023 Pazartesi 10:35 pm

NASA’nın Mars keşif robotları önümüzdeki iki hafta boyunca kendi başlarına kalacak. Uzay ajansı normal iletişimi engelleyecek doğal bir olayı bekliyor.

Mars ve Dünya, yörüngelerinde, güneş kavuşumu olarak bilinen bir hizalamada, robotlar kendilerini güneşin karşıt taraflarında konumlandırmış olacaklar. Bu süre zarfında NASA, Mars’taki araçlarına komut göndermeye çalışmanın riskli olduğunu çünkü güneşten gelen müdahalenin zararlı bir etkiye sahip olabileceğini söylüyor. Bu sebeple de hiçbir şekilde veri alışverişi yapılamayacak.

Herhangi bir sorunu önlemek için uzay ajansı, gezegenler daha uygun konumlara taşınana kadar herhangi bir işlem yapmaya  ara veriyor. Duraklatma Cumartesi günü başladı ve 25 Kasım’a kadar devam edecek. Her iki yılda bir Mars’ta güneş kavuşumu meydana geliyor ve robotlar iletişime kapanıyor. Gönderildikleri dönemden itibaren büyük bölümünde güncelleme ara ara sağlık durumu güncellemeleri gönderecekler, ancak ardından iki hafta boyunca tamamen sessiz kalacaklar.

NASA

İlginizi çekebilir: NASA Mars’a insansı robotlar göndermek istiyor

 Gemideki cihazlar, ilgili görevleri için veri toplamaya devam edecek, ancak bu bilgiyi tabiri caizse elektrik kesintisi sona erene kadar Dünya’ya geri göndermeyecek. Uzay ile ilgili çalışmalar son yıllarda fazlasıyla arttı ve evren hakkında bildiklerimiz de genişleme başladı. Ancak hala bilim insanları istedikleri seviyeye ulaşabilmiş değiller denebilir.

8 saat uyumaktan daha önemli uyku alışkanlıkları açıklandı