NASA, Jezero Krateri’ne araç gönderiyor: Antik yaşamın kaydı tutulacak

20 Kasım 2018 Salı

Ulusal havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2020 yılında Mars gezici aracını, Jezero Krateri olarak bilinen kritik bir yere göndereceğini açıkladı. Bu araçla NASA, kraterde 4 milyar yıl önce yaşayan mikropların ve organizmaların kaydını tutabilecek. NASA’dan proje sorumlu bilim adamı Ken Farley, “Bütün biyo-imzalarını göreceğiz.” dedi.

Ulusal havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2020 yılında Mars gezici aracını, Jezero Krateri olarak bilinen kritik bir yere göndereceğini açıkladı.

NASA, bu yaklaşık 50km genişliğindeki çanaktaki kayaların gezegende antik yaşamın bir kaydını tutabileceğine inanıyor.

ANTİK YAŞAMIN KAYDINI TUTABİLECEKLER

Jezero’nun uydu görüntüleri eskiden bir delta sistemi üzerinden büyük bir göle akan nehir suyuna işaret ediyor.

4 MİLYAR YIL ÖNCE YAŞAYAN MİKROPLAR VE ORGANİZMALAR

NASA Proje sorumlusu bilim insanı Ken Farley, Kraterdeki habitatın 4 milyar yıl önce yaşayan bazı mikropları destekleyebilecek türden bir ortam olduğu belirtiliyor. Bu, Mars’ın bugün olduğundan çok daha sıcak ve nemli olduğuna işaret ediyor.
Bilim insanı Ken Farley, bir gölün geçmiş mevcudiyetine dair kanıtlar elbette bir muamma ancak delta izlerinin bulunması da bir o kadar büyük bir cazibe olduğunu söyledi.

Jezero Krateri’nin bahsedilen göl kısmından çekilen görüntü

FARLEY: DELTA’LAR BİYO-İMZALARI KORUNMADA ÇOK İYİDİR

Ken Farley gazetecilere şu açıklamayı yaptı:”Bir delta, biyo-imzaların korunmasında son derece iyidir – göl suyundaki çökeltinin veya göl suyunun ara yüzeyinde var olabilecek herhangi bir yaşam kanıtı bizim için çok önemli”

Jezero Krateri’nin çoklu kaya yapısı, içinde bulundurduğu karbonatlar ve kayaç tipleri sayesinde organik molekülleri taşıyabilmesi adına büyük bir potansiyel taşıyor.

NASA’nın göndereceği ‘yüzey keşif’ aracın prototipi