NASA, Ay’dan toprak alacak şirketle 1 dolara anlaştı

5 Aralık 2020 Cumartesi

NASA, Ay’dan toprak alacak şirketle 1 dolara anlaştı

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay’dan toprak örneği alması için 25 bin 1 dolar karşılığında dört şirketle anlaştı.

Ay’dan alınan toprak örneğini 2024’e kadar bir kadın ile bir erkek astronotu Aya’a göndermeyi planlayan Artemesi programı dahilinde kullanacak olan Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), dört şirketle anlaştı.

BBC’de yer alan habere göre Lunar Outpost’un ajans için Ay’dan 1 dolara toprak örneği alacağı, bu iş için sözleşme yapılan diğer üç şirketin, Masten Space Systems ile merkezi Tokyo’da bulunan ispace ve Avrupa’daki bağlı kuruluşu olduğu öğrenildi. Sözleşmelerin toplam değerinin ise 25 bin 1 dolar olduğu ifade edildi.

NASA’dan yapılan açıklamada, “Şirketler örnekleri toplayacak, bize topladıklarına dair görsel kanıt ve diğer veriyi sağlayacak. Bu olduktan sonra, materyal NASA’ya yollanacak.” ifadesi kullanıldı.

Robotik teknolojisi şirketi Lunar Outpost, toprak örneğini Ay’ın Güney Kutbu’ndan toplamayı planlıyor. Şirketin 2023 yılında planladığı Ay seferi için Blue Origin ve diğer uzay araştırma şirketleriyle görüşmeler yaptığı ifade edildi.

Öte yandan NASA’nın Dünya dışı kaynakları çıkarma, satış ve kullanmayla ilgili bir iş modeli oluşturmaya çalıştığı da belirtildi.

Benzer Haberler