Nagehan Alçı’ya 7 bin 80 TL para cezası

31 Mart 2021 Çarşamba

Nagehan Alçı’ya 7 bin 80 TL para cezası

Gazeteci Nagehan Alçı, hâkim Hakkı Yalçınkaya’ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 7 bin 80 TL’lik para cezasına çarptırıldı. Alçı avukatı aracılığıyla karara itiraz etti.

Nagehan Alçı Kütahyalı’nın 37. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Hakkı Yalçınkaya’nın şikayetiyle ‘hakaret’ suçundan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada karar çıktı. Alçı ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ suçundan 7 bin 80 TL’lik para cezasına mahkum edildi. Alçı’nın avukatı Esennur Ezgi, karara karşı itiraz dilekçesi sundu.

İddianamede, ifadesine yer verilen Alçı’nın “Bu bir düşünce açıklamasıdır. Bahsettiğim kararlar Hakkı Yalçınkaya tarafından verilmiş kararlardır. Ayrıca ben karar içeriklerini görebilecek durumda değilim. Sadece o dönemki gazetelerde açıkça Yalçınkaya’nın Hrant Dink’in ve oğlu Arat Dink’in yargılandığı davasına bakan hakimler arasında yer aldığı ifade edilmiştir. Ben de bunun üzerine yorumlar yaptım. Hakim Yalçınkaya, Dink öldürüldükten sonra dahi görevli olduğu Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Dink’in oğlu ve Agos Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arat Dink ile Agos Gazetesi sahibi Serkis Seropyan hakkında ‘Türklüğü aşağılamak’ suçundan hapis cezası vermiştir. Üzerime atılı suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum” dediği belirtildi.

2 AYDAN 2 YIL 4 AYA KADAR HAPSİ TALEP EDİLMİŞTİ

Bu davanın ardından Hakkı Yalçınkaya, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak tazminat davası açmıştı. Yalçınkaya, Alçı’nın hakkında yazdığı bir yazı nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini ve saldırıya maruz kaldığını iddia ederek, 25 bin liralık tazminat talep etmişti. Alçı’nın, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi hakimlerinden Hakkı Yalçınkaya’ya hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada, 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Nagehan Alçı’nın 2 yıl 4 ay hapsi isteniyor

Benzer Haberler