Nagehan Alçı: Türkiye, AKP döneminde hiç olmadığı kadar sekülerleşmiş bir toplum oldu

8 Eylül 2021 Çarşamba

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, AKP döneminde Türkiye’nin hiç olmadığı kadar sekülerleştiğini savunarak, “AK Parti döneminin toplumu daha İslamileştireceğini ve ‘şeriat rejimi’ne gideceğimiz paranoyasını hep söyleyen laikçi kesim de bu noktada apaçık yanıldı” dedi.

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Diyanet İşleri Balkanı Ali Erbaş’ın tepki çeken “İnanç; adalete, yargıya yansımasın istiyorlar, ortalığı ayağa kaldırıyorlar” sözlerine ilişkin “Üzülerek ifade etmeliyim ki Ali Erbaş görevini kutuplaştırıcı ve ayrımlaştırıcı bir dille ifa ediyor. Sayın Erbaş’ın bu noktada bir özeleştiri yapması gerekiyor” yorumunu yaptı. Alçı, son döneme bakılığında Ali Erbaş’ın “kapsayıcı ve kuşatıcı” bir Diyanet İşleri Başkanlığı yapmadığını söyledi.

“TÜRKİYE HIZLA SEKÜLERLEŞİYOR”

Alçı, şu ifadeleri kullandı:

“Bence burada psikolojik bir analiz yapmak gerekir. Tüm veriler ortada. Türkiye toplumu hızla sekülerleşiyor. AK Parti döneminin toplumu daha İslamileştireceğini ve “şeriat rejimi”ne gideceğimiz paranoyasını hep söyleyen laikçi kesim de bu noktada apaçık yanıldı. Türkiye hiç olmadığı kadar sekülerleşmiş bir toplum oldu AK Parti döneminde. Bu 19 senede daha da sanayileştik, aşırı kentleşerek yüzde 90’ı metropollerde yaşayan bir toplum olduk. Sekülerleşme ve diğer bir deyimle dinden uzaklaşma 2020’lerin sosyolojik realitesi. Bana göre Ali Erbaş’ın söyleminin radikalleşmesi ve genel olarak kimi İslamcı kesimlerin sertleşmesi bu sekülerleşme gerçeğini inkar etme ve de inkar etmek istedikleri bu hakikate karşı aşırı tepki vermekten kaynaklanıyor. Aslında hem baskıcı ve yasakçı laikçiler hem de radikal İslamcılar yanıldıklarını inkar ediyorlar”

Eğitim Uzmanı, Nagehan Alçı’ya katlanamadı: Alın beni yayından

Benzer Haberler