Naci Görür “Endişe ettiğimiz yer” diyerek açıkladı: Tehlikeli bir duruma gelmiş artık

Yayın tarihi: 19 Mayıs 2024 Pazar 9:33 am - Güncelleme: 19 Mayıs 2024 Pazar 9:33 am

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Erzincan, Bingöl-Karlıova arası için “Deprem olma periyodu dolmuş, tehlikeli bir duruma gelmiş artık. Deprem üretme zamanı dolmuş” dedi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür bir kez daha dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Asena Kılıç’ın Youtube kanalındaki Meslek Sırrı programına katılan Görür, Tunceli yöresi için uyarıda bulundu.

“6 ŞUBAT İÇİN UYARDIK AMA HİÇBİR ŞEY YAPILMADI”

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin olacağını biz anlattık” diyen Görür, “Çok söyledik ama kimseyi inandıramadık. Biz bu depremin geleceğini 24 Aralık 2020 Elazığ depreminden sonra ‘Kahramanraş’ta, Malatya’da, Hatay’da deprem gelebilir. Şu büyüklükte deprem olabilir önlem alın.’ diyerek anlattık. Çünkü Elazığ depremi stres transferiyle orayı tehlikeye soktu. Hükümete raporlar yazdık. Depremin geldiğini görüyorduk. Gerekli uyarları haddinden fazla yaptık. Cumhurbaşkanlığından tut bakanlara kadar, o bölgenin milletvekillerine, belediye başkanlarına, valilerine kadar buraya deprem gelebilir, kentleri hazırlayın dedik ama hiçbir şey yapılmadı” diye konuştu.

“DEPREM ÜRETME ZAMANI DOLMUŞ”

Tunceli yöresini işaret eden Görür, “Erzincan, Bingöl-Karlıova arası endişe ettiğimiz yer. Deprem olma periyodu dolmuş, tehlikeli bir duruma gelmiş artık. Deprem üretme zamanı dolmuş” diyerek uyardı.

Görür’ün “Marmara depremi mi daha yakın yoksa Tunceli’de beklenen deprem mi?” sorusuna yanıtı ise şöyle oldu:

“Onu kestirmek zor ama Marmara Bölgesi ve Tunceli yöresi dikkat etmemiz gereken bir noktada. Stratejik olarak ilk müdahale edeceğimiz yerler orası. Bizim söylediğimiz buraları deprem dirençli hale getirilmesi.”

Naci Görür’den ‘yer altından gelen sesler’ hakkında açıklama

Kaynak: TELE1