Muz yiyip video paylaşan 7 Suriyeli gözaltına alındı: Sınır dışı edilecekler

27 Ekim 2021 Çarşamba

Muz yiyip video paylaşan 7 Suriyeli gözaltına alındı: Sınır dışı edilecekler

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sosyal medyada Suriyelilerin paylaştığı ‘muz yeme’ videosu hakkında işlem başlatıldığı, 7 Suriyeli’nin gözaltında bulunduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ‘muz’ videosunu çeken Suriyelilerin sınır dışı edileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün açıklaması şöyle:

“İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ‘Bir sokak röportajında yer alan ‘Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz…” söylemi sonrası yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen kişilerce muhtelif sosyal medya platformlarından provokatif amaçlı ‘muz yeme’ eylemi içerikli video ve paylaşımın dolaşıma sokulduğu görülmüştür.

Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ilgili birimleri tarafından bahse konu provokatif paylaşımlara ilişkin yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen ilk bulgular doğrultusunda yabancı uyruklu 7 şahıs yakalanmış olup adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından haklarında sınır dışı etme işlemleri başlatılacaktır.

Söz konusu provokatif paylaşımların tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması ve bu paylaşımları yapan tüm şahıslar hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin titizlikle ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

MUZ İLE VİDEO ÇEKTİLER

Geçtiğimiz günlerde bir sokak röportajına konuşan yurttaş “Muz bile yiyemiyoruz. Suriyeliler kilo alıyor” diye konuşmuştu. Bunun üzerine birçok Suriyeli sığınmacı muz ile videolar çekerek sosyal medya hesaplarına yüklemeye başlamıştı.

Zafer Partisi konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Yanardağ, Erdoğan ve Kavala’nın aynı masada buluşmasını anlattı

Benzer Haberler