Şentop ’10 bin dolar alan siyasetçi’ için harekete geçti

5 Haziran 2021 Cumartesi

Şentop ’10 bin dolar alan siyasetçi’ için harekete geçti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar alan siyasetçi iddiasını yazılı olarak sordu.

Habertürk’ten Feyzi Çakır’ın haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un ‘Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar alan siyasetçi’ iddiasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazı gönderdi.

27 Mayıs’ta gönderildiği ortaya çıkan yazıda Şentop, “Meclis’in adının böylesi bir iddiayla anılması ve milletvekillerinin zan altında bırakılmaması gerektiğini” belirtti.

Şentop, gerektiği takdirde söz konusu iddialarla ilgili hukuki sürecin başlatılması için tüm bilgi ve belgelerin hem adli makamlara hem de Meclis Başkanlığı’na gönderilmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir siyasetçinin organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar aldığını öne sürmüştü. Bunun üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a çağrıda bulunarak, “Ayda 10 bin dolar rüşvete bağlanan siyasetçi kim? Şentop bu konuyu açıklamak zorundadır. Eğer Şentop konuşmuyorsa acaba 10 bin dolar benzeri bir olay her ay ona da mı veriliyor? Şentop sessiz kalamaz” demişti.

Pakistan’da bulunan Şentop ise, Kılıçdaroğlu’nun ifadeleri üzerine şu açıklamayı yapmıştı: “Bu bir eleştiri değil bir iftira… Bu benim dile getirdiğim bir iddia değil, bu şahsın kim olduğunu da ben bilmiyorum. Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Dolayısıyla sorunun muhatabı ben değilim. Benden şunu talep edebilirler: Bunu Sayın Bakandan sorun, İçişleri Bakanı bunu cevaplasın, buna tevessül edin, aracı olun; bu olabilir, bu ayrı bir konu. Ama sorunun muhatabı ben değilim, sorunun muhatabı Bakan, onu bilen Bakan, benim bir bilgim yok. Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Bunu açıklamamı istiyor benden. Bu bir siyasi bunaklık değilse eğer, bunun ancak bir haysiyetsizlik ve ahlaksızlık olduğunu söyleyebilirim.”

Şentop’un bu ifadeleri CHP’de tepkiye yol açarken, Şentop ikinci açıklamasında ise, “Bunu açıklayacak olan ben değilim. Ben de ’10 bin dolar alan kimdir, açıklansın’ diyorum” demişti.

TIKLAYIN – CHP’den Şentop’a yanıt: Pakistan Meclis Başkanı’na sor…

TIKLAYIN – “10 bin dolar alan siyasetçiye” ilişkin TBMM Başkanı Şentop’tan flaş açıklama

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan Şentop’a tepki: 10 bin dolar benzeri bir olay her ay ona da mı veriliyor?

Benzer Haberler