Mustafa İslamoğlu: En büyük pişmanlığım bir dönemimi İslamcı olarak geçirmek

8 Şubat 2022 Salı

Mustafa İslamoğlu: En büyük pişmanlığım bir dönemimi İslamcı olarak geçirmek

İlahiyatçı yazarı Mustafa İslamoğlu ‘hayatındaki en büyük pişmanlığının bir dönemi İslamcı olarak geçirmek olduğunu’ söyledi.

Karar TV’de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sunduğu bir programa katılan ilahiyatçı yazarı Mustafa İslamoğlu, “En çok pişman olduğum şey bir dönemimi İslamcı olarak geçirmek” dedi.

AKP’nin 20 yıllık iktidarının dindar kesim için kendisiyle yüzleşme fırsatı verdiğini söyleyen İslamoğlu, “İçimizdeki canavarı gördük. Çok yararlı oldu manzarayı gördük, içimizde saklı olan dışımıza çıktı” ifadelerini kullandı.

‘DOKUNSAN AĞLAYACAK GİBİYDİK’

Türkiye’deki İslami hareketin geldiği noktaya dair görüşlerini de ifade eden İslamoğlu şöyle konuştu:

“Ben kendi adıma tövbe etmeye çalışıyorum. Benim tövbe etmem tabi fiili oluyor. Dün hata ettiğimiz noktaları tespit ediyorum, kendimi sorguluyorum, fikirlerimin kölesi değilim efendisiyim. Yanlış olanları düzelttiğim, yanlış olduğuna inandığım an onu doğrudan her araçla ulaştırabileceğim herkese ulaştırıyorum. Bu benim tövbem, tövbe böyledir. En çok pişman olduğum şey bir dönemimi İslamcı olarak geçirmek. Bu 70-80-90’lı dönemler, çünkü ben kökten geliyorum. Milli Türk Talebe Birliği, Akıncılar gibi. Türkiye’nin düşünce dünyasına hatırı sayılır katkılarda bulunmuş bir dostla dertleştik. O da dokunsan ağlayacak gibiydi bende öyleydim. Gerçi 84 milyonun sırtını sıvazlasak hüngür hüngür ağlarız. Kulağına eğilip ‘Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz’ dedim. Kişi sınanmadığı günahın masumu değildir.”

‘İÇİMİZDEKİ CANAVARI GÖRDÜK’

“AKP’nin 20 yıldır iktidarda olmasının dindar kesimin aydınlanması ve kendisiyle yüzleşmesi açısından önemli olduğunu” söyleyen İslamoğlu, ”Ben çok faydalı olduğunu düşünüyorum ne olmamamız ve ne yapmamamız gerektiği öğrendik, içimizdeki canavarı gördük. Çok yararlı oldu manzarayı gördük, içimizde saklı olan dışımıza çıktı. Şu geldiğim noktaya nasıl gelirdim yoksa, kendime inandırdığım bir yalandı bu. Yalanı görmüş olmamız bile kazanımdır. Bunun maliyeti çok ağır ve daha da ağırlaşacak çünkü daha dibi görmedik daha. Akli fren sistemleri iflas etmiştir. Bu trenin imdat freni yok maalesef üzüyorum ama yok” ifadelerini kullandı.

‘DEİZMİN YAYGINLAŞMASI NORMAL’

Gençler arasında deizmin yaygınlaşmasını normal ve olumlu bir gelişme olarak gördüğünü belirten İslamoğlu, ”Zira ondan evvel inanıyormuş gibi yapma olayı felaketti. Hiçbir şeye inancı yok aslında ne kitabı, ne dini, ne imanı ama Allah’ı da, dini de, imanı da her şeye çaya çorbaya sıkan bir tip düşünün, bu kime yarar? Dolayısıyla bu bir kazanım, sorgulayan bir akıl en büyük kazanımdır. Gerçek acıtıcı olsa da iyidir. Gerçeği görmüş olmanın bedeli varsa bu bedeli ödeyelim derim. Ağırsa olsun, çünkü sonsuza kadar uyuyamayız. Uyku ne kadar derinse uyandırmanın sarsıntısı da o kadar büyük olmalı. Şu anda bir şok durumu yaşıyoruz” diye konuştu.

‘Karnımı doyuramıyorum’ dedi AKP’lilerden şaşırtmayan cevap geldi: Çıkar telefonunu

Benzer Haberler