Mustafa İslamoğlu: Ayasofya’nın camiye çevrilmesi Kur’an’a aykırı

18 Şubat 2022 Cuma

DW Türkçe’de Nevşin Mengü’ye konuk olan ilahiyatçı Mustafa İslamoğlu, Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin Kur’an’a aykırı olduğunu söyledi.

 

İlahiyatçı Mustafa İslamoğlu, DW Türkçe’de Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtladı. İslamoğlu, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesiyle ve fetih kavramıyla ilgili konuştu.

“KUR’AN’IN KABUL ETMEDİĞİ BİR EYLEM”

yasofya’nın camiye çevrilmesinin Kur’an’a aykırı olduğunu söyleyen İslamoğlu, “Kur’an’ın kabul etmediği bir eylemdir.” dedi.

“KILIÇLA HUTBEYE ÇIKMALAR BUNLAR FETİH FALAN DEĞİL”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya Camii’nin hutbesine kılıçla çıkmasına değinen İslamoğlu, “Bugün Fetih Suresi’ni okuyorlar İstanbul’un alınışında. Ne kadar cehalet var görüyor musunuz, farkında mısınız? Dolayısıyla kılıçla hutbeye çıkmalar falan fetih bu değil. Fetih aslında bir insan yüreğinin fethedilmesidir. İki insan yüreğinin buluşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Atatürk’e lanet okuyan Mustafa Demirkıran, Diyanet’in icazet törenini yönetti

“FETİH, BİR İNSANIN YÜREĞİNİN FETHEDİLMESİDİR”

Mustafa İslamoğlu’nun konuyla ilgili ifadeleri şu şekilde:

“Ayasofya’nın camiye çevrilmesi esasen Kur’an’a aykırı bir eylemdir. Kur’an’ın kabul etmediği bir eylemdir. Fetih nedir oradan girmemiz lazım. Fetih diye bir sure var Kur’an’da. Bu sure Mekke’nin fethinde inmedi, Bedir zaferinde inmedi, diğer fetihlerde inmedi. Bu sure, Allah’ın Resulü’nün Hudeybiye Barış anlaşması yani müşriklerle yapılan barış anlaşması üzerine inen surenin adı Fetih Suresi’dir. Bugün Fetih Suresi’ni okuyorlar İstanbul’un alınışında. Ne kadar cehalet var görüyor musunuz, farkında mısınız? Dolayısıyla kılıçla hutbeye çıkmalar falan fetih bu değil. Fetih aslında bir insan yüreğinin fethedilmesidir. İki insan yüreğinin buluşmasıdır.”

Ayasofya ihalesi de yabancıya gitmedi

Benzer Haberler