Muhsin Yazıcıoğlu önergesi reddedildi: BBP’li Destici yokları oynadı

26 Aralık 2018 Çarşamba

Muhsin Yazıcıoğlu önergesi reddedildi: BBP’li Destici yokları oynadı

Meclis’e sunulan aralarında merhum Yazıcıoğlu’nun da yer aldığı faili meçhullerin araştırılmasına ilişkin soru önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Önergenin tartışıldığı oturuma BBP Lideri Destici’nin katılmaması ise dikkat çekti.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in ilk imza sahibi olduğu BBP’nin eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun da aralarında bulunduğu faili meçhul cinayetlerin araştırılmasına ilişkin verilen önerge, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP grubunun önergesine İYİ Parti ve HDP “Evet” oyu verirken, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Meclis Genel Kurulu’na önergenin oylanacağından haberi olmasına rağmen katılmadı. Bu durum eleştiri konusu oldu.

DESTİCİ: BİR ÇALIŞMA VAR
Mustafa Destici önerge üzerine öğlen saatlerinde yaptığı konuşmada, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün zaten araştırıldığını belirtti.

Destici, HDP’nin önergeye destek vermesini eleştirerek, “Bu hususla ilgili, Meclis araştırması komisyonunun tekrar kurulmasıyla ilgili bizim avukatlarımızla birlikte yaptığımız bir çalışma var. Yine, ben inanıyorum ki Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti gruplarının oluruyla bu komisyon kurulacaktır. Dolayısıyla PKK’nın siyasi sözcülerinin haddi de değildir ve onlar geçmişte de olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır” dedi.

BİLGEN: YAZICIOĞLU’NUN KARDEŞİ ONUN DAVASINA İHANET ETTİĞİNİZİ SÖYLÜYOR
Destici’nin böyle söylemesi üzerine de HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, “Bu işi bu kadar kişiselleştirdiğinde benim de doğal olarak sormam gerekiyor: Siz Sayın Muhsin Yazıcıoğlu’nun mirası üzerinden siyaset yapıyorsunuz ve mahkemede Sayın Yazıcıoğlu’nun eşi hanımefendi ve kardeşi sizi orada görmek istemediğini, onun davasına ihanet ettiğinizi söylüyor ve onun yargılama sürecinde üzerinize düşeni yapmadığınızı söylüyor. Ben de bunu hatırlatmak zorundayım” karşılığını verdi.

BİZE SÖZ YETİŞTİRECEĞİNE LİDERİNE SAHİP ÇIKSA
Bilgen daha sonra sosyal medya hesabından “Mecliste Yazıcıoğlu’nun ölümü ile ilgili önerge görüşülüyor ama BBP temsilcisi  genel kurulda yok. Bize söz yetiştireceğine liderine sahip çıksa” açıklamasında bulundu.

BBP’DEN AÇIKLAMA YAPILDI
BBP ise yaşananların ardından yaptığı açıklamada, Mustafa Destici’nin, önergenin Muhsin Yazıcıoğlu ile ilişkisinden haberinin olmadığını aktardı. Parti, Yazıcıoğlu isminin önergeye sonradan eklendiğini iddia etti.

BBP’nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“CHP’nin, ‘faili meçhul cinayetler’le ilgili önerisi, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok ve Hrant Dink isimleriyle başlayan genel kapsamlı bir metindir. Bu metnin başlığında Muhsin Yazıcıoğlu adı olmadığı gibi, içeriğine, çok sayıda isimle birlikte eklendiği ancak oturum sırasında milletvekilleri tarafından öğrenilmiş, dolayısıyla Genel Başkanımızın iddia edildiği şekliye, önceden bir bilgisi olmamıştır.

Önerinin sadece şehit liderimiz Muhsin Yazıoğlu’yla ilgili olduğuyla ilgili haberler maksatlı ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

Genel Başkanımız, konuyla ilgili, hukukçularımızla birlikte, kapsamlı ve yargı süreciyle eşzamanlı yürütülecek bir önerge çalışması yapmakta ve süreç bu şekilde devam etmektedir.

Genel Başkanımızın Meclis konuşmasında da vurguladığı gibi, bölücü terörün Meclis’teki uzantılarıyla yan yana gelebileceğimiz hiçbir konu yoktur, olmayacaktır.”

Benzer Haberler