Musiki Muallim Mektebi Müzik Müzesi’ne yoğun ilgi

Yayın tarihi: 21 Mayıs 2024 Salı 6:45 pm - Güncelleme: 21 Mayıs 2024 Salı 6:45 pm

Ankara’nın ilk müzik müzesi olan Musiki Muallim Mektebi Müzik Müzesi, ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Sanatseverlerin yanı sıra öğrenci gruplarının büyük ilgi gösterdiği müzik müzesi, ziyaretçilerini zengin bir koleksiyonla karşılıyor.

Yaklaşık 3 bin, 5 bin yıllık eserlerin yer aldığı müzede ziyaretçiler sanatı ve tarihi bir arada yaşıyor. Ortalama her gün 40’ın üzerinde ziyaretçisi olan müzenin konukları bu kez Demirlibahçe İlkokulu öğrencileri oldu. Öğrenciler hem müzeyi gezdi hem de Mamak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Umut Özkan’dan Musiki Muallim Mektebi ve Müzik Müzesi’ne dair bilgiler aldı. 208 enstrümanın sergilendiği müze ve müzik aletleri hakkında bilgi veren Özkan, müzeye gelen vatandaşların müzik aletleri hakkında bilgi sahibi olabileceğini söyledi.

MUSİKİ MUALLİM MEKTEBİ’NE AİT GÖRSELLER DE YER ALIYOR

Dört bölümden oluşan müzenin giriş kısmında 12 bin yıllık Anadolu müzik kültürü ve Musiki Muallim Mektebi tarihine ait görseller yer alıyor. Farklı kültürlere ait müzikal değerler ve onlara ait çalgıların yer aldığı müzeye bağışçıların enstrüman bağışı yapmasıyla enstrüman sayısı da her geçen gün artıyor. Müzenin arşivine konulan eserler gereken düzenlemeler yapıldıktan sonra sergileniyor. Müzeye ziyaretler, hafta içi her gün 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

Kaynak: BÜLTEN