MÜSİAD’tan ‘faiz’ sitemi

7 Ocak 2022 Cuma

MÜSİAD’tan ‘faiz’ sitemi

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı “Yüzde 14’lük politika faizi maalesef reel sektöre yansımış değil” dedi.

AKP hükümetinin ekonomideki uyguladığı politikalara iş dünyasından tepkiler gelmeye devam ediyor.

TÜSİAD’ın “Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor” çıkışının ardından bu kez MÜSİAD’tan sitem geldi. Bloomberg HT’ye konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, reel sektörün krediye erişiminden yakındı ve şöyle dedi:

“Yüzde 14’lük politika faizi maalesef reel sektöre yansımış değil. Kredi faizleri şu an yüzde 30’lar seviyesine çıkmış durumda. Mevduat faizleri de arttı maalesef. Böyle olunca kredi faizleri de yükseliyor. Bu noktada bizim talebimiz en azından yüzde 14 politika faizi varken bankaların masrafını koyup bunların maksimum yüzde 18-20’lerde olması herkesçe arzu ediliyor.”

Asmalı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile MÜSİAD’ın 7 Ocak’ta gerçekleştireceği toplantının genel hatları hakkında yaptığı açıklamada ise, toplantıda başta dış ticaretin önündeki engeller olmak üzere, yurt içinde ticarette yaşanılan sorunların Bakan Muş’a iletileceğini söyledi.

İhracatın artırılması ile ilgili yapılması gereken çalışmaların da konuşulmasının planlandığını belirten Asmalı, nakliye ve gümrükte yaşanan sorunların da dile getirileceğini açıkladı.

TÜSİAD Başkanı: Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon yükseliyor?

Benzer Haberler