Musa Orhan’ın tecavüzünü haberleştiren gazeteciye açılan soruşturmada takipsizlik kararı

27 Ocak 2021 Çarşamba

İpek Er’in eski uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüzüne uğramasını haberleştiren gazeteci İdris Yayla hakkında açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, Er’in tecavüze uğradığının ortaya çıkmasından sonra gazetenin internet sitesinde, “Batman’da uzman çavuşun bir kadına tecavüz edip 20 gün alıkoyduğu ortaya çıktı!”, “Batman’da çocuğa tecavüz eden uzman çavuş gözaltına alındı”, “Batman’da cinsel saldırıya uğrayan genç kadının intihara teşebbüs ettiği ileri sürüldü” başlıklı haberler nedeniyle Yayla hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamak”tan soruşturma başlatmıştı.

Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcılığı, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak” suçunun yasal unsurlarının oluşmadığını kaydederek, Yayla hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

“BİZE SORUŞTURMA AÇILDI FAİL BIRAKILDI”

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Yayla, soruşturmanın gerekçesi yapılan haberin toplumun vicdanını yaralayan bir konuyu kapsadığını belirterek, “Olması gereken bu haber için soruşturma açılmaması ancak açıldı. Takipsizlik kararı çıktı. İpek Er olayı korkunç bir olay bu olayın haberleştirilmesi kadar normal bir şey yok. Maalesef bize soruşturma açılarak uzman çavuş serbest bırakıldı” dedi.

Olaya ilişkin sosyal medya hesaplarında paylaşım yapan ve dosyaları ayrılan Vedat Aker ile HDP Batman Basın Sorumlusu Nurullah Baltacı hakkında da takipsizlik kararı verildi.