Murat Yetkin: Joe Biden 12 Eylül darbesi öncesinde Ankara’daydı

2 Kasım 2020 Pazartesi

Gazeteci Murat Yetkin, ABD seçimlerine birkaç gün kala adaylardan Joe Biden’ın Türkiye’yle ilişkilerini kaleme aldı. Yetkin, Biden’ın 1980 darbesi öncesi Türkiye’ye geldiğini, bazı talepleri ilettiğini fakat sonuç alamadığını ifade etti.

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport’ta yayımladığı son yazısında ABD başkan adaylarından Joe Biden’ın Türkiye ile olan geçmişine değindi, ilk temasın 1980 darbesi öncesinde gerçekleştiğini yazdı.

Biden’ın ve daha sonra gerçekleşen ziyaretlerde ABD’nin istediğini alamadığını belirten Yetkin, tüm istenilenlerin askeri darbe sonrasında gerçekleştiğini ifade etti.

Biden’ın yakın dönem temaslarını da aktaran Yetkin’in yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Biden 2013’te Mısır’da seçilmiş başkan Muhammed Mursi’nin, Suudi Arabistan’ın arka çıktığı Genelkurmay Başkanı Abdel Fettah Sisi tarafından devrilmesi öncesinde de gülüşünü yüzünden eksik etmeden Mursi’ye ABD taleplerini doğrudan ileten kişi olmuştu.

Biden, Başkan Yardımcısıyken Türkiye ve (önce başbakan, sonra cumhurbaşkanı olarak) Tayyip Erdoğan ile sık temas etti. Hatta 3 Aralık 2011’de, Erdoğan’ın bağırsak ameliyatı olmasından sonra onu Kısıklı’daki evinde ziyaret etti; böylece Erdoğan da ameliyat sonrası ilk görüntüleri vermişti. Henüz 2012 Ocak ayında emekli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tutuklanmamış, şubat başında MİT Müsteşarı Hakan Fidan sorgulanmak istenmemişti.

Biden seçim kampanyası sırasında Erdoğan ve Türkiye’ye yönelik sert çıkışlarda, Rus yapımı S-400 füze alımı nedeniyle yaptırım uyarılarında bulundu. Kırk yıldır bizzat tanıdığı Türkiye’nin ABD açısından stratejik değerini bildiğini var sayıyoruz. Türkiye’nin Rusya’ya daha da yakınlaşmasına neden olacak bir hamle yapması yüksek ihtimal değil. Ama özellikle Trump-Erdoğan ilişkisinin üzerine gitmeye çalışması sürpriz olmamalı. Tabii eğer kazanırsa. Yakında anlarız.”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

Benzer Haberler