Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

Murat Muratoğlu’ndan, Berat Albayrak’a cevap: Evet! Döviz kurunu, enflasyonu elle yazıyorlar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın enflasyon rakamlarını açıkladığı konuşmasında, “Tabii kuru da enflasyonu da her gün elle yazıyoruz ihracatı zaten ben akşam oturuyorum, ‘ihracat arttı’ diyorum” ifadelerine yanıt geldi. Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Albayrak’ın bu ifadelerine, “Evet, döviz kurunu elle tutuyorlar! Evet, enflasyonu elle yazıyorlar! Evet, akşam oturup ihracat arttı diyor!” şeklinde yanıt verdi.

Merkez Bankası, yılın son enflasyon raporunu açıkladı

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, bugünkü yazısında Berat Albayrak’ın enflasyon açıklamalarına değindi. Muratoğlu’nun yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Tersten başlayalım, ihracatı ele alalım. Yıllık artış sadece yüzde 2.56 oranında… Zorlarsan 170 milyar dolar kapatacak yıl sonunda… Geçen yıl kaçtı? Yaklaşık 168 milyar dolar…

Türk Lirası’nın büyük oranlı değer kaybettiği yıla göre ne artış ama… Buna artış diyorsak ve seviniyorsak, kayınpederinin koyduğu 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefini ne yapsak acaba?

Sonrasında “fazla uçmuş babacığım” dedi, koyduğu hedefin yarısını sildi. Oldu mu 250 milyar dolar ihracatın yeni varış yeri. Bu hızla gidersek 40 yıl sonra tutturacağız. Oturarak olmuyor tabii ki!

Hele enflasyon… Özellikle İbrahim Kahveci tek tek sayıları inceledi. Yazdı, çizdi. Sahi enflasyon nasıl geriledi?

Bu başarının gerçek kahramanı Berat Albayrak ve kendisine bağlı istatistik kurumunun başındaki arkadaşı…

Nasıl oluyor da oluyor diyorsanız, basit iki örnek vereyim size… Fiyatları bir yıl içerisinde yüzde 44 artan sigaranın enflasyon sepetindeki ağırlığı 5.48’den 3.87’ye düşürüldü…

Fiyatları bir yıl içerisinde yüzde 14 düşen bebek mamasının enflasyon sepetindeki ağırlığı 0.1030’dan 0.1303’e çıkartıldı…

Sigaranın ağırlığı azaltılıp bebek mamasının ağırlığı artırıldığına göre insanlar son bir yılda sigarayı bırakıp bebek maması yemeye başlamışlar! Çok mantıklı!

Bu ağırlık çalışmalarını enflasyon sepetinde bulunan 418 kalem mal ve hizmette düşünün. O kadar ağırlığı kaldır, indir… Herhalde sıkı vücut yapmışlardır istatistik kurumu çalışanları…

Tabii ki fiyat toplamaya gitmeden önce firmalara “indirim yapın” diye açılan telefonlardan, anketlere yazılan hayali fiyatlardan bahsetmeye gerek var mı? Artık otomatik oldu, elle yazmaya bile gerek kalmadı!

Nitekim Berat Albayrak yıl sonuna kadar 2.5 milyon kişiye iş bulma sözü vermişti. Akşam otururken hünerli elleriyle bitirse ya işsizliği!”

Yazının tamamı için tıklayınız.

Bakan Albayrak’tan enflasyon açıklaması

loading...