Murat Kurum değiştirdi İBB kazandı! Mahkeme, Çiller’in arazisinin imar değişikliğini ikinci kez iptal etti

Yayın tarihi: 22 Mart 2024 Cuma 3:32 pm - Güncelleme: 22 Mart 2024 Cuma 3:35 pm

İstanbul 14.İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Kilyos’ta eski Başbakan Tansu Çiller’e ait arazinin imar planındaki değişikliğin iptali için açtığı davayı sonuca bağladı. Mahkeme oy birliğiyle Çiller’in Kilyos’taki arazisinin imar değişiklik planını ikinci kez iptal etti.   Çiller ailesine ait olan arazinin imar planı değişikliği AKP’nin İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı dönemde yapılmıştı.

Eski Başbakan Tansu Çiller ve eşi Özer Çiller’e ait Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait Sarıyer Kilyos’taki arazi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca verilen imar plan değişikliği kararı, İBB’nin açtığı dava sonucu ikinci kez iptal edildi. İstanbul 14.İdare Mahkemesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 3 Mayıs 2023 tarihinde 1/5000 ölçekli Koruma amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma amaçlı Uygulama İmar Planında hukuka uygunluk bulunmadığına karar verdi.

Söz konusu arazinin imar değişikliği AKP’nin İBB Başkan adayı Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı dönemde yapılmıştı.

Çiller’in sevdası arsa rantı çıktı! Murat Kurum izin verdi İmamoğlu iptal etti

BAKANLIK DANIŞTAY’I DİNLEMEDİ

Sarıyer Kilyos Mahallesinde bulunan Çiller ailesine ait 1 pafta, 0 ada, 305,306 ve 309 parseller için mevcut planlar İBB tarafından ilk olarak 2020 yılında dava edildi. İstanbul 5. İdare Mahkemesi 2 Kasım 2021 tarihinde, planların iptaline karar verdi. İstinaf da kararı haklı buldu. Karar Danıştay 6. Dairesinin 29.12.2022 tarihli kararıyla onaylanarak kesinleşti. Ancak hem istinaf mahkemesinin hem de Danıştay kararlarına rağmen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aynı arazi için plan değişikliğine gitti. “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” statüsündeki araziler, “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” statüsüne alındı. İBB, bölgenin turizm alanı olduğu, otel işletmeciliği yapılabileceği, yapılaşma için müsait olduğu anlamına gelen yeni plan değişikliğini de dava etti.

MAHKEME ANAYASA’YI HATIRLATTI

İstanbul 14. İdare Mahkemesi, daha önce aynı yer için verilen yargı kararlarını hatırlatıp Anayasanın 138 maddesinde yer alan “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir surette değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” fıkrasına atıf yaptı.

İKİNCİ KEZ İPTAL EDİLDİ

Mahkeme, dava konusu yere ayrıcalık oluşturacak şekilde yapılaşma hakkı verildiğine, kamu yararı olmadığına, bölgede turizm alanı talebinin bulunmadığına dikkat çekerek, İBB’yi haklı buldu. Çiller ailesine ait arazi için bakanlıkça yapılan imar değişikliği, istinaf yolu açık kalmak kaydıyla ikinci kez iptal edildi.

ÇİLLER KURUM’A DESTEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Her seçim döneminde çıkıp AKP’ye destek açıklayan Çiller 2024 Yerel Seçimleri öncesinde de AKP’nin İBB adayı Murat Kurum’a destek açıklamıştı. Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı dönemde, Çiller ailesine ait olan Kilyos’taki arazinin imar planını değiştiren karara imza atmıştı.

Kaynak: TELE1