Munzur’daki HES ve baraj projeleri iptal edildi

18 Aralık 2018 Salı

Munzur’daki HES ve baraj projeleri iptal edildi

Ankara 3. İdare Mahkemesi, Bakanlığın Munzur Vadisi Milli Parkı’ndaki HES projelerine izin veren ‘üstün kamu yararı’ kararını iptal etti. Davayı açan Avukat Barış Yıldırım, ‘mahkeme kararının emsal olduğunu’ belirterek, ‘Mercan HES’in faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini’ söyledi.

Munzur Milli Parkı’nda yapılması planlanan tüm baraj ve hidroelektrik santrali (HES) projeleri ile 2003 yılında işletmeye alınan Mercan HES Projesi ‘üstün kamu yararı’ gözetilerek iptal edildi. Yapımı planlanan baraj projelerinin iptali istemiyle Danıştay’a dava açılmıştı.

Munzur Özgür Aksın Meclisi’nce konuya dair bir açıklamada yapıldı. Munzur kıyısında yapılan açıklamada konuşan avukat Barış Yıldırım, iptal kararının gerekçesindeki kimi bölümleri aktardı. Kararda “Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının bulunduğu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğu tartışmasızdır” ifadesi yer aldı.

‘TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK’

Avukat Yıldırım, kararın Milli Parklar ve Planlama Mevzuatı bakımından emsal niteliğinde olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Zira, Milli Parklar Kanunu’nun 14’üncü maddesi çerçevesinde bir Millî Parkta kamu yararı açısından tesis inşasına izin verilebilmesi için öncelikle Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci işletilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, Munzur Vadisi Millî Parkı’na projelendirilmiş Baraj ve HES’lere izin verilebilmesi için ayrı ayrı proje bazında değil tüm projeler için toptan bir ÇED süreci işletilmesi gerekliliği belirtmektedir. Karar bu yönüyle ilk niteliktedir.”

Karar ile birlikte Munzur Vadisi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’nın da hükümsüz hale geldiğine işaret eden Yıldırım, Türkiye tarihinde ilk defa “Üstün Kamu Yararı” kararı ile projelerin bir mahkemece iptal edildiğini de vurguladı.

Benzer Haberler