Muğla’da santraller ölüm saçıyor

3 Kasım 2018 Cumartesi

Avrupa İklim Ağı, Çevre Mühendisleri Odası ve Muğla Çevre Platformu ortaklığıyla hazırlanan “Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla” araştırmasının bulguları kamuoyuyla paylaşıldı. Araştırmaya göre, Muğla’daki üç termik santral şimdiye kadar 45 bin erken ölüme neden oldu.

Avrupa İklim Ağı (CAN Europe) tarafından, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) ortaklığıyla yapılan “Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla” adlı araştırmanın bulguları Muğla’nın Yatağan ilçesinde bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Yayınlanan araştırma, yıllardır kömürlü termik santrallerin etkilerini birebir yaşayan Muğlalıların ne bedeller ödediğini ve mevcut planlardan vazgeçilmezse daha ne bedeller ödeyeceğini verilerle ortaya koyuyor.

35 yılda en az 45 bin erken ölüme sebep oldu
Araştırmanın bulgularına göre Muğla’daki Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santrallerinden kaynaklanan hava kirliliği 1983-2017 yılları arasında en az 45 bin erken ölüme sebep oldu.

Ayrıca yine hava kirliliğine bağlı kalp-damar ve solunum yolu hastalıkları nedeniyle 46 bin kişinin hastanede yattığı tahmin ediliyor.