Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras: 4 yıl sonra iktidarda olacağız

Yayın tarihi: 20 Nisan 2024 Cumartesi 3:26 pm - Güncelleme: 20 Nisan 2024 Cumartesi 3:26 pm

Haber: Burcu Yıldırım

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, seçimden sonraki kısa sürede yapılan çalışmaları anlattı. Aras, “2028’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara geleceğini size buradan çok açık net ifade edebilirim” dedi.

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras bugün CHP Genel Merkezi’nde başlayan “İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştay”ına katıldı. Aras, çalıştay arasında TELE1 muhabiri Burcu Yıldırım’a konuştu.

Çalıştayların öneminden bahseden Aras, “Öncelikle şimdi yeni seçilen Yaklaşık 300 belediye başkanımız var. Daha önce de işte 108 belediye başkanımız da daha önce görev yaparken tekrar seçilen belediye başkanlarımız. O yüzden burada bir söz ve eylem birliği olmasının çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun da tabii ki koordinasyonu genel merkezimiz yapıyor. Öncelikle yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımı Gökhan Zeybek ve ekibine de burada huzurlarınıza teşekkür etmek istiyorum. Bu çalıştaylar daha önce de yapılmıştı. Daha önceki dönemde benim de Bodrum Belediye Başkanı olduğum dönemde de katıldığım birkaç çalıştay oldu. Tabii şimdi o seçim başarısının üzerine yapılan bu ilk çalıştay, hemen seçimden 20 gün sonra yapılan bu çalıştay yeni seçilen arkadaşlar için çok büyük bir önem taşımakta. Onlara doğru bilgilerin hemen aktarılması ve bundan sonra yapacakları işler için atacakları adımlar için bir yol haritasının verilmesi çok büyük bir önem taşımakta.” dedi.

‘ŞU ANDA 14 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ BİZ YÖNETİYORUZ’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in hem seçim sürecini değerlendirdi hem de bundan sonra bize bir vizyon çizdiği konuşmasından söz eden Aras şunları söyledi:

“Sayın Genel Başkanı’mızın konuşmasıyla başladı malum çalıştayımız. Sayın Genel Başkanımız hem seçim sürecini değerlendirdi hem de bundan sonra bize bir vizyon çizdi. Ve o vizyonda tabii ki bizlere çok büyük bir iş düşmekte. Bütün belediye başkanlarımıza büyükşehirler bunun tabii başat aktörleri. Şu anda 14 büyükşehir belediyesini biz yönetiyoruz. Türkiye’nin özellikle nüfus açısından neredeyse yüzde 70’ine yakınını yani yüzde 62 nüfusu biz yönetiyoruz. Yüzde 72 de ekonomisinin yoğunlukta olduğu bölgeleri bizler yönetiyoruz. O yüzden
büyükşehirlere çok büyük bir önem atfediliyor burada. Çünkü büyükşehirler bir de kendi bölgesindeki ilçe belediyeleriyle de çok uyumlu çalışmak durumundalar.”

Aras, “CHP belediyeciliğinde önümüzdeki yıllarda vatandaşlar neler görecekler?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hep şunu söylüyoruz; ‘toplumcu belediyecilik’ diyoruz, ‘şeffaf hesap verebilir belediyecilik’ diyoruz. Bunları hep öncelikli görüyoruz bir kere prensiplerimiz tamamen bunlar. Bunun dışında tabii ki sosyal belediyecilik çok büyük bir önem kazandı. Ekonomik krizin etkilediği çok geniş halk kitleleri var. Değişik kesimler var. Öğrenciler, emekliler, dar gelirliler, asgari ücretliler, esnaflar, turizmciler gibi birçok konuda yine belediyelere düşen çok görev var. O yüzden sosyal belediyeciliği toplumcu belediyeciliği önceleyen politikalarımız olacak. Yine tabii ki kentin ihtiyacı olan diğer altyapı çalışmaları üst yapı çalışmaları belediyeciliğin diğer gereksinimlerinin hepsi yapılacak. Bir örnek vereyim mesela tarım kesiminde ciddi sıkıntı var. Akaryakıt fiyatları çok yüksek, gübre fiyatları çok yüksek, fide fiyatları, tohum fiyatları çok yüksek. O yüzden mesela onları destekleyici çalışmalara biz başladık bile. Yine şuna başladım ben dar gelirli vatandaşlarımız için halk kart uygulamamızı başlattık ve bunun geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 110 daha iyileştirerek hayata geçmesini sağladık. Daha seçileli 20 gün oldu öğrenciler için ilk yaptığımız buradaki ilk attığımız adımda öğrencilerin üniversiteyle yurtları ve mahalle arasındaki ring seferlerini 1 TL’ye düşürmek oldu. Yani bizler bu türlü projelerle öğrencilerin, emeklilerin veya dar gelirli vatandaşların cebine dokunacak projelerle işe başladık.

‘2028’DE CHP’NİN İKTİDARA GELECEĞİNİ ÇOK AÇIK NET İFADE EDEBİLİRİM’

Biz bu çalışmaları zaten Muğla olarak başladık. Ama ben bütün belediye başkanlarımızın bu çalışmaları yaptığını biliyorum. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden halkımız büyük bir beklenti içerisinde. Ben halkımız müsterih olsun Cumhuriyet Halk Partili belediyeler bu çalışmaları başarıyla yapacaktır genel merkezimizin koordinasyonunda ve denetiminde ben bu 5 yılın çok başarılı geçeceğine inanıyorum. Zaten 4 yıl sonra 2028’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara geleceğini size buradan çok açık net ifade edebilirim”

Özgür Özel: Başarıyı gençler, kadınlar, bilimsel yöntemler getirdi

Kaynak: HABER MERKEZİ