MSB kaynakları: Bedelli askerliğin ücretinin azaltılması gibi popülist söylemlerle gençlerin duyguları istismar edilmemeli

24 Temmuz 2021 Cumartesi

MSB kaynakları: Bedelli askerliğin ücretinin azaltılması gibi popülist söylemlerle gençlerin duyguları istismar edilmemeli

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, son günlerde gündeme gelen bedelli askerliğin kaldırılacağı veya ücretinin düşürüleceği yönündeki tartışmalara ilişkin “Bedelli askerlik uygulamasının kaldırılması veya ücretinin azaltılması gibi popülist söylemlerle gençlerin duygularının istismar edilmemesi gerekmektedir” açıklamasını yaptı. Yapılan açıklamada, söz konusu tartışmaların Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelini olumsuz etkilediği belirtildi.

Bakanlık kaynakları, son dönemde özellikle ücreti üzerinden yapılan bedelli askerlik tartışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Askerlik sisteminde reform niteliğinde yapılan düzenlemeyle dövizle askerlik hizmetinde yaş sınırının kaldırıldığını, bedelli askerlik hizmetinin sürekli hale getirildiğini, dövizle askerlik ve bedelli askerlik bedel miktarının eşitlendiğini hatırlatan kaynaklar, yeni sistem ile “yedek astsubay”lık statüsünün oluşturulduğunu, askerlik süresinin 12 aydan 6 aya indirildiğini hatırlattı.

Yeni askerlik sisteminin öncelikli amacının yurt ve dünyanın birçok bölgesindeki farklı coğrafyalarda görev yapan TSK’nin insan kaynağının desteklenmesi olduğunu vurgulayan kaynaklar, “Bedelli askerlik için her yıl Bakanlıkça kontenjan belirlenmekte, kontenjan sayısı aşılması halinde adaylar kura ile tespit edilmektedir. Bedelli askerlikten istifade edecek sayının belli bir kontenjan ile sınırlı tutulması nedeniyle bedel miktarının azaltılmasına bağlı olarak gelirde artış olacağı sonucuna ulaşmak doğru değildir.” ifadelerini kullandı. Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyenlerin sayısında her yıl artış yaşandığını söyleye kaynaklar, uygulamanın ilk hayata geçtiği 2019’un ikinci yarısında 49 bin 107 kişinin bedelli askerlik için başvuru yaptığını aktardı. 1 Ocak-30 Haziran 2020 tarihlerinde 25 bin 893, 1 Temmuz-31 Aralık 2020 tarihlerinde ise 45 bin 740 kişinin başvuruda bulunduğuna değinen kaynaklar, 1 Ocak-30 Haziran 2021 tarihlerinde müracaat sayısının 34 bin 829’a ulaştığını kaydetti. “Popülist söylemler” TSK’nin, Cumhuriyet tarihinin en yoğun döneminden geçtiğini savunan kaynaklar, şu değerlendirmeyi yaptı: “TSK, karada, denizde ve havada ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerini korumak, 84 milyon vatandaşımızın güvenliğini sağlamak için azim ve kararlılıkla mücadele etmektedir. Böylesine hassas ve kritik bir dönemde bedelli askerlik konularının istismar edilmesi ve böylesi konuların konuşulması dahi kahramanlık ve fedakarlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri personelini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bedelli askerlik uygulamasının kaldırılması veya ücretinin azaltılması gibi popülist söylemlerle gençlerin duygularını istismar edilmemesi gerekmektedir.”

Benzer Haberler