Moto kuryeler isyan etti, siparişlere yasak geldi

29 Kasım 2021 Pazartesi

İstanbul’daki şiddetli lodostan en çok etkilenenlerden arasında moto kuryeler yer aldı. Sosyal medya hesaplarından videolar paylaşarak gelen siparişlere isyan eden kuryeler, “Bu havada zorunlu olmadıkça sipariş vermeyelim”  dedi.

Türkiye’nin birçok ilinde sabah saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan lodos fırtınası nedeniyle can ve mal kayıpları oluştu. İstanbul’da dört yurttaş hayatını kaybederken  38 kişi ise yaralandı. Yurdun dört bir yanını olumsuz etkileyen hava şartların en başta da moto kuryeleri etkiledi. Sipariş götürme esnasında fırtına yüzünden zor şartlarda mesafe kat edebilen moto kuryelerin videoları sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

KURYELER, SOSYAL MEDYADAN İSYAN ETTİ

Yüksek şiddetteki fırtınanın seyir halinde giden moto kuryeleri etkilediği videolar sosyal medyada paylaşılırken bir video ise dikkat çekti.

Kötü hava koşullarında sipariş götürmek üzere yola çıkan bir kurye videoda yurttaşlara seslenerek, “Dışarıda yoğun bir fırtına var, yağış şiddetini artırmış. Halkımız da sanki özellikle fırtınada daha çok sipariş veriyor, motosiklet kazası daha çok olsun diye aşırı yüklenmeye başlıyor. Lütfen, halkımızdan rica ediyorum. Kıtlıktan çıkmış gibi, hani ertesi gün yokluk, kıtlık olacakmış gibi sipariş vermeyin. Bizlerin de insan olduğunu, bizlerin de ailelerinin olduğunu unutmayın. Bizler de moto kuryeyiz fakat ölmek istemiyoruz” diye konuştu.

TEHİS: SİPARİŞ VERMEYİN

Turizm, Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası’nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün halkımızdan acil durumlar dışında paket servis için sipariş vermemelerini rica ediyoruz. Verdiğiniz her sipariş motokuryelerin hayatını riske atıyor. Lodos ve fırtınadan dolayı olası her kazanın önüne geçelim. Şu anda fırtına ve lodos görülen bölgelerde paket servis hizmeti ve siparişler derhal durdurulmalıdır!

Motokurye kardeşlerimiz;

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu madde 13’e göre; ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan işçiler çalışmaktan kaçınabilir. İşyerini veya tehlikeli bölgeyi terk ederek güvenli bir yere gidebilirsiniz. Bu hareketlerinizden dolayı haklarınız kısıtlanamaz.”

Öte yandan sendikanın sözcüsü Tolga Kubilay Çelik, paylaştığı videoda sipariş firmalarının siparişleri durdurmadığını söyleyerek tepki gösterdi. Çelik ayrıca, tüm yurttaşlardan lodos bitene kadar evlere sipariş vermemeleri için çağrı  yaptı.

 

TEPKİLER SONUÇ VERDİ

Valilikten motosiklet ve elektrikli scooter kullanımına yasak

GETİR’DEN AÇIKLAMA

Mobil uygulama aracılığıyla restoran yemek teslimatları ve market ürünlerini ev ve iş yerlerine getiren bir şirket olan getir ise sosyal medyadaki moto kuryelerin tepkileri sonrası açıklama yaptı. Getir, “Fırtına nedeniyle yollar moto kuryelerimiz için tehlikeli. Şu anda İstanbul’daki bütün motosikletli teslimat hizmetlerimizi durdurduk, sadece araçlarımızla sınırlı hizmet verebiliyoruz. Hava muhalefeti sebebiyle diğer illerde etkilenen bölgelerde de hizmetimize ara verdik. Moto kuryelerimizin güvenliği için aldığımız bu önlem dolayısıyla siparişlerinizde yaşanabilecek gecikme ve iptaller için anlayışınızı rica ediyoruz” açıklamasını yaptı.

 

YEMEKSEPETİ: YOLLARDAKİ ARKADAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİ EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ

Yemeksepeti ise olumsuz hava koşullarında çalışanlarının can güvenliğini tehlikeye atamayacaklarını açıklayarak “Yollardaki arkadaşlarımızın güvenliği en büyük önceliğimiz. İstanbul’daki hava koşulları normale dönene kadar Yemeksepeti, Yemeksepeti Banabi ve Yemeksepeti Mahalle’de saha ekibimizle yaptığımız teslimatlara ara verdik” ifadelerini kullandı.

Çatılar uçtu, ağaçlar devrildi, deniz taştı… Türkiye’yi fırtına vurdu

Benzer Haberler