Mobbing ve emek sömürüsüyle gündem olan Filmmor’dan kapanma kararı

14 Şubat 2021 Pazar

Mobbing, emek sömürüsü ve ayrımcılık iddialarıyla gündem olan Filmmor Kadın Kooperatifi, “10 Şubat’tan beri dayatılan söz söyleme mecburiyetini de dijital cadı mahkemelerini de reddediyoruz’ diyerek kapanma kararı aldığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde 2016 ve 2020 yılları arasında çeşitli dönemlerde Filmmor Kadın Kooperatifi’nde çalışan ya da gönüllü olarak emek veren 13 kadın+ ayrımcılık, mobbing, emek sömürüsü ve hak ihlallerine maruz kaldıklarını açıkladı. 13 kadın+’nın imzasıyla yayımlanan açıklamanın ardından Filmmor, kapanma kararı aldığını duyurdu.

Filmmor’un açıklamasında mobbing, emek sömürüsü, ayrımcılık ve hak ihlallerine ilişkin iddialara yanıt verilmezken “10 Şubat’tan beri dayatılan söz söyleme mecburiyetini de dijital ‘cadı mahkemelerini’ de reddediyoruz. Çünkü feminist hukuk ve kooperatif dahilinde herhangi bir gündem, itiraz, talep, mekanizma söz konusu olmaksızın sanal ortamda örgütlenen bu ‘kavga’ bizim kavgamız değil” denildi.

Filmmor’un açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bu nefret ikliminin parçası olmamak için Filmmor’u kapatma kararı aldık. Kooperatifin tüm mali ve idari belgelerini açık hale getireceğimiz tasfiye işlemleri ile birlikte, kişisel hak arama sürecini resmi mahkemelerde devam ettireceğiz.

19 yıl süren bu yolculuğu mümkün kılan yol arkadaşlarımıza böyle veda etmek istemezdik ama kurumlar, kişiler gelir geçer, düş sürer.

Yeter ki iyilik, sağlık, esenlik olsun.”

NE OLMUŞTU?

Filmmor Kadın Kooperatifi’nde 2016-2020 yılları arasında çalışmış olan on üç kadın+ bir metin kaleme alarak ayrımcılık ve şiddete maruz kaldıklarını açıklamıştı. Açıklamada “Filmmor başta olmak üzere tüm kurumları, Türkiye’deki feminist ve LGBTİ+ hareketi kişisel çıkarlar uğruna istismar etme, hem kurumsal hem kişisel kulis yoluyla zarar verme eylemlerine son vermeye davet ediyoruz” denilmişti.

Benzer Haberler