Mithat Sancar: Türkiye’nin demokratik dönüşümü HDP’siz olmaz

8 Ekim 2020 Perşembe

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Programda çeşitli konulara değinen Sancar HDP’nin kapatılmasının sürpriz olmayacağını ancak iktidarın bunun siyasi maliyetini göze alamadığı için HDP’yi kilitmeyi denediğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV’de Şirin Payzın’ın sunduğu Sözüm Var programına katıldı. Programda konuşan Sancar, HDP’yi kapatmanın hukuken zor olmadığını, ama AKP’nin siyasi maliyeti nedeniyle tercih etmeyebileceğini, bunun yerine HDP’yi hareket edemez hale getirmek, kilitlemek isteyebileceğini söyledi.

Sancar’ın konuşmasından satırbaşları ise şöyle:

‘KAPATILMAYA KARŞI B PLANIMIZ VAR’

“Türkiye’de yargının durumu ortada. Savcıları asla itham etmiyorum. Ama iktidarın hangi yöntemlerini kullandığını biliyoruz. Anayasa Mahkemesi’nde dava açılır. AYM’nin baskı ve şantaj altında olduğunu son günlerde görüyoruz. HDP’nin kapatılması sürpriz olmaz. İktidar şimdilik bu yolu işletmek istemiyor. Bunu siyasi maliyeti olur. Hem uluslararası alanda hem de içte tepkileri olur. Daha az maliyet yaratacak, fiilen etkisiz hale getirecek bir yöntemi benimseyebilir. AKP bir de parti kapatılmasına karşı olduğunu söyleyerek geldi. Kendi seçmeninin hafızasında bu silinmemiştir. HDP’yi kilitlemeyi deniyor. Kapatmaya karşı B planımız var. HDP kapatılsa da kapatılmasa da bu iktidara seçimle kaybettirecektir”

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

“HDP bu kadar baskı altındayken diğer muhalefet partileri ikircikli davranırsa HDP seçmeni bunu unutmaz, bu saldırılar böyle devam ederse ve muhalefet suskun kalırsa daha büyük kırılmalar yaşanır. Türkiye’nin demokratik dönüşümü HDP’siz olmaz. Erken seçimin iki yolu var. Cumhurbaşkanının Meclis’i feshetmesi ve kendi görev süresini sonlandırması gerekiyor. Bunu yapar mı Cumhurbaşkanı emin değilim. Çünkü yeniden aday olabilecek mi tartışması gündeme gelecek. Diğer yol da Meclis’in 360 oyla seçim kararı alması… Buna ne iktidar bloğu ne de muhalefet bloğu ulaşabiliyor. Yani Meclis’in erken seçimde mutabık kalması gerekiyor. ‘Bu iktidar seçimle gitmez’ propagandası muhalefet seçmenini umutsuzluğa mahkum eden bir yaklaşım”

6-8 EKİM KOBANİ OLAYLARI

“9 Ekim’de Kobani olayları durduruldu. HDP, bu olayları durdurulması için AKP hükûmeti ile birlikte çalıştı. Ölü sayıları bile açıklanmadı. Bunu seçim malzemesi yapmak yerine, hakikatler aydınlatılsaydı yaralar da kapanacaktı. Vahşice olaylar yaşandı, acayip provokasyonlar yaşandı. Orası karanlıkta bırakılıyor. Ahmet Davutoğlu başbakanken ‘Hakikatler Komisyonu’nun kurulmasını talep ettik. Bunun çalışmalarının yapılmasına da talip oldum. Bunu olumlu karşıladı ama akil heyetler komisyonu daha sonra çalışmadı. 5 ay sonra da çözüm süreci bitti”