MİT TIR’ları davasında karar; gazeteci Can Dündar’a 27 yıl 6 ay hapis cezası!

23 Aralık 2020 Çarşamba

MİT TIR’ları davasında karar; gazeteci Can Dündar’a 27 yıl 6 ay hapis cezası!

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin davada yargılanan gazeteci Can Dündar, “casusluk” suçundan 18 yıl 9 ay,  “FETÖ’ye yardım” suçundan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştığı dönemde MİT TIR’larına ilişkin yaptığı haber nedeniyle 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Can Dündar’ın cezası Yargıtay’ca bozulmuştu.

Mahkeme, Can Dündar’a “Gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etmek” iddiasından 18 yıl 9 ay, “FETÖ’ye dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” ettiği iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Dündar, “gizli kalması gereken bilgileri, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçlamasından ise beraatına karar verildi.

DÜNDAR’IN AVUKATLARI DURUŞMAYA KATILMAMA KARARI ALMIŞTI

MİT TIR’ları davasında yargılanan Can Dündar’ın avukatları 23 Aralık’taki son oturuma katılmayacaklarını mahkemeye bildirmişti. Duruşmanın avukatları, “14. Ağır Ceza Mahkemesi huzurunda savunma yaparak önceden zaten belirlenmiş siyasi bir hükme hukuki meşruiyet kazandırma pratiğinin parçası olmak istemiyoruz” açıklamasını yapmıştı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

2016 yılında yurt dışına çıkan Can Dündar hakkında duruşmalara katılmaması gerekçesiyle 10 Nisan 2018’de gıyabi tutuklama kararı verildiği, 17 Nisan 2018’de ise kırmızı bülten çıkarılmıştı. Yurt dışında olan Dündar’ın iadesi için Almanya adli makamlarına talepte bulunulmuştu.

Can Dündar daha önce de “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek ve açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay cezaya çarptırılmıştı. Ancak kararı bozan Yargıtay, Dündar hakkında “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etmekten” hüküm verilmesine karar vermişti. Öte yandan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Dündar’ın “kaçak” sayılmasına ve “tüm mal varlığına el konulmasına” karar verilmişti.

MİT TIR’ları davası; “Bağımsız olmayan mahkemede savunma yapmayacağız”

 

Benzer Haberler