Mısır’da göbek dansı yaparken görüntülenen öğretmen işten çıkarıldı

12 Ocak 2022 Çarşamba

Mısır’da göbek dansı yaparken görüntülenen öğretmen işten çıkarıldı

Mısır’da bir teknede dans ederken meslektaşı tarafından izinsiz olarak görüntülenen öğretmen işten çıkarıldı. Karar ülkede tartışmaya yol açtı.

Mısır’da Aya Yousef adlı öğretmen, Nil Nehri’nde bir teknede düzenlenen sosyal bir iş etkinliğinde dans ederken bir meslektaşı tarafından izinsiz olarak görüntülendi. Bunun üzerine Yousef, Nil Deltası’ndaki Dakahlia Valiliği’nde birkaç yıldır Arapça öğrettiği ilkokul tarafından görevden alındı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Yousef, bir daha asla dans etmeyeceğine yemin etti ve intiharı düşündüğünü söyledi. Yousef gazetecilere verdiği demeçte, “Nil’deki teknede geçirdiğim on dakika hayatıma mal oldu” dedi.

MUHAFAZAKARLAR HEDEF GÖSTERDİ

Sosyal medyada viral hale gelen videoda Yousef, erkek öğretmenlerle birlikte müzik eşliğinde dans ediyor. Gündüz nehir gezisi için başörtüsü ve uzun kollu elbise giyinen Yousef’in videosu Batı standartlarına göre oldukça masum görünüyor.

Ancak geçtiğimiz hafta Arapça sosyal medyada hızla yayıldığı için Mısırlı muhafazakarlar arasında tepkilere neden oldu.

Yousef’i eleştirenler onun utanç verici davrandığını iddia etti. Bir Twitter kullanıcısı “Yaşadığımız kötü zamanları açıkça ifade ediyor! Her şeye izin var” diye yazdı. Bir başka kullanıcı “Mısır’da eğitimin seviyesi düştü” yorumunu yaparak, ilgili makamların müdahale etmesi çağrısında bulundu.

“CADI AVININ KURBANI”

Mısır’daki kadın hakları savunucuları öğretmenin yanlış bir şey yapmadığı konusunda ısrarcı ve bir cadı avının kurbanı olduğunu söylüyor.

Başka bir okulun müdür yardımcısı da Yousef’i desteklemek ve kişisel özgürlükleri savunmak için kızının düğününde dans ederken çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada yayımladı.

Mısır Kadın Hakları Merkezi başkanı Dr. Nihad Abu Qumsan, Yousef’e ofisinde bir iş teklif etti ve işten çıkarılmasına karşı yasal bir şikayette bulunması için Eğitim Bakanlığı’ndan sözleşmesini getirmesini istedi. Bu ise durumun yeniden gözden geçirilmesine yardımcı olmuş gibi görünüyor. Yousef, yeni bir okula atandı.

Olay hakkında “mahremiyetinin ihlali” gerekçesiyle şikayette bulunan Yousef, bir kamu kurumunda ya da öğrencilerin önünde dans etmediğine dikkati çekti. Yousef, videoyu geçen ay çeken kişiye dava açmayı planladığını da söyledi.

Mısır’da göbek dansının Firavunlar dönemine kadar uzandığı söyleniyor, ancak günümüzde kadınların toplum içinde dans etmesi genellikle hoş karşılanmıyor. (BBC TÜRKÇE)

Benzer Haberler