Milyonların gözü TÜİK’in aralık enflasyonunda

3 Ocak 2022 Pazartesi

Milyonların gözü TÜİK’in aralık enflasyonunda

Milyonlar Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı aralık ayı enflasyonunu bekliyor. 6 aylık enflasyon verisiyle işçi, memur ve emekli zammı belli olacak.

Milyonlarca işçi, memur ve emekliyi ilgilendiren aralık ayı enflasyonu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün saat 10.00’da açıklanacak. Toplu sözleşmelerde dikkate alınan 6 aylık enflasyon verisi, milyonlarca kişinin gelirini doğrudan ve dolaylı olarak etkileyecek.

TÜİK verilerine göre, 2021’in ilk altı ayında (ocak-haziran) enflasyon oranı yüzde 8,45 olmuş, böylece memur ve memur emeklileri için bu dönemde yüzde 5,45 düzeyinde enflasyon farkı ortaya çıkmıştı. Temmuz-kasım döneminde enflasyon yüzde 10,4 oranında gerçekleşti.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde (2020-2021) 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti. Buna göre, memur maaşlarına yüzde 3’ün yanında enflasyon farkı da uygulanacak. Bu zammın üzerine, memur konfederasyonlarının 2021’de ekonomideki dalgalanma nedeniyle talep ettiği refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor. Bu hesaplama, aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

Yaklaşık 8,5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ikinci 6 ayına ait enflasyon rakamıyla belirlenecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine de 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne göre, 2021’in ikinci 6 ayında yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Memur ve emekli zammı için kritik gün! Yarın netleşecek

AKP’den memur ve emekli zammı açıklaması

Benzer Haberler