‘Milyar dolarlık vurgun’a operasyon! Aşkım Kapışmak da gözaltına alındı

Yayın tarihi: 30 Mayıs 2024 Perşembe 8:12 pm - Güncelleme: 30 Mayıs 2024 Perşembe 8:28 pm

İstanbul’da Yazar Aşkım Kapışmak ‘sıfır risk ile yüksek kazanç’ vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alındı. Kapışmak, Ankara’ya götürüldü.

Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Aşkım Kapışmak’ın Ankara merkezli 21 ilde “Smart Trade Coin” isimli kripto varlık alım/satım platformu üzerinden “Sıfır risk ile yüksek kazanç” vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen şüphelilere yönelik düzenlenen “Sibergöz-42” operasyonları kapsamında İstanbul’da gözaltına alındığı ve soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya götürüldüğü öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu “Nitelikli Dolandırıcılık, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma ve Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerinin Aklanması” suçlarına yönelik Ankara merkezli Antalya, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Uşak, Aydın, Muğla, Kütahya, Çorum, Balıkesir, Denizli, Adana, Bursa, Malatya, Tekirdağ, Isparta, Karabük, Konya, Şırnak ve Samsun’da düzenlenen operasyonlarda 127 şüphelinin yakalanmıştı.

Operasyon, sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından “Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerindeyiz. Kara Vatan’da olduğu gibi Siber Vatan’da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında” ifadeleriyle duyurulmuştu.

‘1 MİLYAR DOLARLIK VURGUN’

Bu sabah düzenlenen ve “Sibergöz-42” adı verilen operasyonda yakalanan şüphelilerin, “Smart Trade Coin” isimli kripto varlık alım/satım platformu üzerinden “Sıfır risk ile yüksek kazanç” vaadiyle vatandaşları yatırıma yönlendirildiği, otomatik al-sat işlemlerini gerçekleştiren bot uygulaması sattıkları ve mevcut kullanıcılara yeni kullanıcı getirmeleri halinde kazanç vaadinde bulunup “saadet zinciri” sistemi oluşturdukları iddia ediliyor. Bu yöntemle uluslararası dolandırıcılık eylemini gerçekleştirdikleri öne sürülen şüphelilerin, 1 milyar dolar vurgun yaparak haksız kazanç elde ettikleri ifade ediliyor.

Operasyonlar sonucunda 1 milyar TL değerinde 177 taşınmaz ve 61 taşınır mal varlığına el konulduğu kaydedilirken, adreslerdeki aramalarda 1 ruhsatsız tabanca, 1 kuru sıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyale de el konuldu. Operasyonun genişleyebileceği ifade ediliyor.

 

Kaynak: İHA