Millet Partisi’nden şimdi de YSK’ya ‘Millet İttifakı’ itirazı

29 Mart 2023 Çarşamba

Millet Partisi partilerinin isminin ‘Millet İttifakı’ kullanılmasına Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak itiraz etti. Parti daha önce de mahkemeye başvurmuştu.

Millet Partisi, parti isimlerinin ‘Millet İttifakı’nda kullanılmasına partilerinin ismimin ‘Millet İttifakı’nda izinsiz kullanılmasına yönelik YSK’ya itiraz dilekçesi verdi.

Millet Partisi Genel Sekreteri Mehmet Ali Küçükgüzel ve beraberinde heyet, basın mensuplarına açıklama yapan Küçükgüzel, 6’lı masanın ittifak adının ‘Millet İttifakı’ olamayacağını savundu.

‘BİZ SİZE GASP İTTİFAKI DİYECEĞİZ’

Küçükgüzel şöyle dedi: “Çünkü Millet Partisi kendi adı ve logosu altında tek başına seçime giriyor. Dünyanın en zengin dillerinden güzel Türkçe’mizde kelime kalmadı mı ki Millet Partisi’nin ön adı olan ‘Millet’ adını ittifakınıza ad olarak koyuyorsunuz? Siz ad bulamadıysanız bize bildirseydiniz biz size yakışan ad bulurduk. 6’lı masa kendine başka bir ad bulmalıdır. 6’lı masanın Millet Partisi’nin adını ittifak adı olarak belirlemesi ahlaki, hukuki ve yasal değildir. Nezakete sığmaz, siyasi ahlaka, erdeme aykırıdır, ayıptır, haksızdır, kanunlara açıkça aykırıdır. Her bir partinin ön adları kendine özeldir. Bu düşüncelerimizi nisan ayında yaptığımız basın açıklamamızda da kamuoyu ile paylaşmış ve ittifakınızda ‘Millet’ adını kullanmaya devam ederseniz biz size ‘gasp ittifakı diyeceğiz’ demiştik.”

Parti konuya ilişkin daha önce de mahkemeye başvurmuştu.

Millet Partisi’nden Millet İttifakı’na isim tepkisi: AİHM’e gideriz