MHP’li yeni başkan halkın parasıyla Bitcoin alan AKP’li eski başkan için Sayıştay’a gitti

Yayın tarihi: 22 Nisan 2024 Pazartesi 6:16 am - Güncelleme: 22 Nisan 2024 Pazartesi 6:19 am

Gümüşhane’de AKP’li eski belediye başkanı Ercan Çimen döneminde halktan toplu konut için toplanan paralarla Bitcoin alınmış, inşaat yapılmamıştı. Yeni belediye başkanı MHP’li Vedat Soner Başer yaşananlar hakkında Sayıştay’ı göreve çağırdı.

Gümüşhane merkezde belediye 31 Mart yerel seçiminde AKP’den MHP’ye geçti ve Vedat Soner Beşer belediye başkanı seçildi. Mazbatayı alan MHP’li Başkan Başer, AKP’li geçmiş döneme ilişkin özellikle Bitcoin iddialarını ve belediyenin borcunu görünce valiliğe yazı yazıp Sayıştay denetimi istedi.

“KONUT İÇİN TOPLANAN PARALAR BİTCOİN’DE GİTTİ”

Sözcü’de yer alan habere göre, KP’li eski başkan Ercan Çimen döneminde belediye, 729 konut ve 112 işyerinden oluşan lüks Yaşam Evleri projesini hayata geçirecekti. Birçok arsa sahibi ile anlaşma yapıldı, paralar toplandı. Ancak Gümsaş isimli belediye şirketinin yöneticisi, toplanan paralarla ‘değerlenmesi’ için kripto para Bitcoin aldı. Mağdur Platformu Başkanı Nuri Öztürk, birçok arsa sahibinin “Paralar Bitcoin’e gittiği için ortada inşaat yok” dediğini anlattı.

AKP'li Ercan Çimen

AKP’li Ercan Çimen

MAĞDURLAR ERDOĞAN’A SÖYLEMİŞTİ

Mağdurlar, Gümüşhane’yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otobüsünün önünü de keserek bu konudaki şikayetlerini aktarmışlardı. Yaşam Evleri adı verilen lüks konut projesinin tam köşesinde yer alan tarihi Morduk (Yeni) cami de yıkıldı. Belediye, caminin yıkılmasına karşı çıkan mahalle sakinlerine “Daha büyüğünü yapacağız” vaadinde bulundu. Ancak yeni cami projesi hayata geçirilmedi.

AKARYAKIT İSTASYONU İDDİASI

Ercan Çimen döneminde belediyeye ait merkezi yerdeki bir arsanın niteliği değiştirilerek akaryakıt istasyonuna çevrildi. Ancak arsanın yeni sahibinin seçimi kaybeden Ercan Çimen’e yakın kişiler olduğu iddiası yeni yönetim tarafından araştırılıyor.

RESMİ YAZI İLE TALEP EDİLDİ

Gümüşhane Valiliğine gönderilen ‘Sayıştay Denetçisi Talebi’ başlıklı yazıda, “31 Mart 2024 seçimlerinden sonra Gümüşhane Belediyesi olarak mali açıdan gerekli incelemelerin yapılabilmesi için Sayıştay Denetçisi tarafından hesaplarımızın incelenmesi hususunu; bilgilerinize arz ederim” denildi. Şimdi nasıl bir yol izleneceğini merak ediliyor.

Kaynak: Sözcü