MHP, Bahçeli’ye rağmen emekli zammına hem önerge vermedi hem muhalefetin teklifini reddetti

Yayın tarihi: 13 Temmuz 2023 Perşembe 3:07 pm - Güncelleme: 13 Temmuz 2023 Perşembe 3:18 pm

Emeklilere yüzde 25 zam öngören torba yasa maddesi TBMM’de kabul edildi. MHP görüşmelerde Bahçeli’nin ‘seyyanen zam’ çağrısına rağmen değişiklik için önerge bile vermedi, muhalefetin teklifini ise reddetti.

TBMM Genel Kurulu’nda ‘6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin’ ilk yedi maddesi dün (12 Temmuz) kabul edildi.

Torba yasa teklifinde emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapılmasını öngören madde kabul edildi. Kabul edilen kanun maddesiyle birlikte Emekli Sandığı emeklileri, yılın 6 ayı için enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 25 zam alacak. Temmuz ayından itibaren uygulanmak üzere kabul edilen kanun teklifinin, önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Bahçeli’nin çıkışı da yetmedi emeklinin zam beklentisi hayal oldu! Torba Meclis’ten geçti

BAHÇELİ YETERLİ BULAMAMIŞTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salı günü (11 Temmuz) yaptığı grup toplantısında, “Emeklilerimize yapılan yüzde 25’lik maaş artışı, gördüğümüz kadarıyla makul ve yeterli bulunmamıştır” demişti. MHP Genel Başkanı, emekli maaşlarına seyyanen zam çağrısında bulunarak, “8 bin 77 liralık seyyanen artışın kök ücrete aynısıyla emekli maaşlarına yansıtılması beklentimiz ve talebimizdir” diye konuşmuştu.

Bahçeli’nin çağrısının ardından AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, “Mümkündür, bu manada çalışanlarımızın özellikle enflasyona ezdirilmesi, özlük haklarının artırılması noktasında çabamız olacaktır. Ancak bütçe imkanları dediğimiz denge var” açıklamasını yaptı.

MUHALEFETİN ‘SEYYANEN ZAM’ TEKLİFİNE RET

Medyascope’ta yer alan habere göre TBMM Genel Kurulu’nda dün (12 Temmuz) torba yasa görüşülürken, CHP, İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti seyyanen zam yapılmasıyla ile ilgili önerge verdi ancak önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi. MHP görüşmelerde Bahçeli’nin çağrısına rağmen değişiklik için önerge bile vermedi.

Memura 8 bin 77 liralık seyyanen zam şoku! Emeklilik hesabına yansımayacak

MHP’YE ‘ÖNERGE VER’ ÇAĞRISI

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Bahçeli’nin sözlerini hatırlatarak, MHP grubuna önerge verme çağrısında bulundu. Ağbaba, “MHP grubu burada, değerli arkadaşlar burada. Arkadaşlar, elinizi tutan yok, verin önergeyi, vallahi billahi biz iki elimizi kaldıracağız. Verin önergeyi, yapalım. Verin, hodri meydan. Nasılsa beraber yönetiyorsun memleketi, her şeyde berabersiniz. Memurdan, memurun, emeklinin kök maaşından 8.077 lirayı esirgemeyin” diye konuştu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu da Bahçeli’nin açıklamaları için “Bu öneriye yürekten katılıyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi Grubu Genel Kurul görüşmelerinde bu yönde konuyla ilgili bir değişiklik önergesi verirse tereddütsüz destekleyeceğiz” dedi.

‘MHP GÜNDEMİNE HAKİMDİR’

Dervişoğlu’na yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise hükümet yetkilileri ve ilgili bakanlıkların bu konudaki görüşleri dikkate alacağını belirterek şunları söyledi: “MHP kendi gündemine hakim bir partidir, dolayısıyla kendi gündemimizle birlikte yürüyeceğiz. Ayrıca, biz Cumhur İttifakı’yız, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi olarak Cumhur İttifakı’nın da bir gündemi vardır, bu gündem çerçevesinde çalışmalarımızı yürüteceğiz.”