MGK toplantısının ardından Erdoğan’dan Doğu Akdeniz açıklaması: Taviz verilmeyecek

24 Eylül 2020 Perşembe

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK toplantısının ardından açıklamalar yaptı.

Milli Güvenlik Kurulu olağan toplantısı uzun bir sürenin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı.

Yaklaşık 3,5 saat süren MGK Toplantısı’nın ardından, terörle mücadele, Suriye ve Libya’daki gelişmeler Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler ve koronavirüsle mücadele konularının yer aldığı 5 maddelik bildiri yayımlandı.

“TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEKTİR”

MGK bildirisinde, milli birlik ve beraberlik ile bekayı tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, IŞİDF, FETÖ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunulduğu, Türkiye’de ve bölgede teröre karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.

SURİYE’DEKİ GELİŞMELER

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin ülkelerine “gönüllü, onurlu ve güvenli” olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye’nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığının bir kez daha teyit edildiği belirtilen bildiride; uluslararası toplumun, bu yöndeki çabalara destek olmaya çağrıldığı bildirildi.

DOĞU AKDENİZ’DE ÇALIŞMALAR

Bildiride, Türkiye’nin Akdeniz’deki meşru adımlarına ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazı aktörlerin, ülkemizin Akdeniz’deki meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş; ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir.

LİBYA’DAKİ SON DURUM

Türkiye’nin Libya’ya askeri danışmanlık hizmetlerinin sürdürüleceği açıklanan bildiride şu ifadeler kullanıldı:

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümetin, Libya’nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza ederek ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabalara Türkiye tarafından verilen askeri danışmanlık hizmetleri sürdürüleceği vurgulanmış, uluslararası toplum, Libya halkının iradesini gasp eden ve meşru Libya hükümetini hedef alan karanlık oluşumlara karşı ilkeli bir duruş sergilemeye davet edilmiştir.

KORONAVİRÜSLE  MÜCADELE

Bildiride ayrıca, küresel düzeyde etkili olan salgınla amansız mücadelede Türkiye’nin sağlık, gıda, teknoloji, ekonomi, kamu düzeni ve güvenliği başta olmak üzere, her alanda gösterdiği başarının altının çizildiği vurgulandı.

Benzer Haberler