Mezuniyet töreninde kıyafet skandalı! Milli Eğitim Bakanı ‘Hizbullah kafasını’ savundu

Yayın tarihi: 13 Haziran 2024 Perşembe 9:26 pm - Güncelleme: 14 Haziran 2024 Cuma 9:20 am

Kocaeli’nde bir lisede, ‘uygunsuz kıyafet‘ gerekçesiyle kız öğrenciler mezuniyet törenine alınmadı. Yaşanan skandal hakkında Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin “Basit bir olay” yorumunda bulundu.

Kocaeli’nin Gebze ilçesiinde Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nin bahçesinde düzenlenen mezuniyet töreninde bazı kız öğrenciler, “kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler giydikleri” iddia edilerek alana alınmadı. Öğrenciler ve aileleri okul yönetimine tepki gösterirken, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan’ın okula gelmesiyle öğrencilerin tamamı mezuniyet törenine katıldı.

VALİLİK HAREKETE GEÇTİ

Olayın ardından Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, iki eğitim müfettişinin görevlendirildiği duyuruldu.

BAKAN TEKİN SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Yaşanan olay her kesimden tepki çekerken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den açıklama geldi. Habertürk canlı yayınında soruları yanıtlayan Tekin, “Bizi eleştirin tamam da öğretmen arkadaşlarımızın ne günahı var. 180 iş günü boyunca bu insanlar fedakâr bir biçimde sizin, bizim veliler olarak evde ilgilenemediğimiz çocuklarla ilgileniyorlar. Basit bir olay yüzünden… Bütün öğretmen arkadaşlarımızın hukukunu korumak adına biraz daha hassas davranalım. Biz çözmediysek bizi eleştirsinler ama o arkadaşlarımızın emeklerinin heba oldu” dedi.

Lisede ‘uygunsuz kıyafet’ skandalı sonrası akıllara Erdoğan’ın sözleri geldi

“OKUL MÜDÜRÜMÜZ MANTIKLI BAŞLANGIÇ YAPMIŞ”

“Şimdi okul müdürümüz gayet mantıklı başlangıç yapmış. Velilere ‘mezuniyet programı yapıyoruz, öğrencilerle beraber kimler katılacak?’ diye sormuş” diyen Tekin, “Katılım listesi almış. Listede olmayan kişilere ‘yer kalırsa sizi alırız’ diye başlayan tartışma başka boyuta evriliyor. Ekranlara, sosyal medyaya düşen olumsuz görüntüler çıkıyor. Öğretmen arkadaşlarım adına üzüldüm. Zaten olay da kısa zamanda çözülmüştür” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİ ZAN ALTINDA BIRAKMAYIN”

Tekin şöyle devam etti:

“Öğretmenimizin süreç içinde çalışmalar gündem olmuyor. 76 bin okulun içinden bir tanesinde olan olay bütün kitleyi zan altında bırakacak hale getiriliyor. Ben kamuoyunda olumlu şeylerin paylaşılmasını, olumsuz şeyleri bizimle paylaşmalarını istiyorum. Orada ilçe ve il müdürümüz anında müdahale etmiş, problem çözülmüş zaten. Okul müdürümüz başlangıçta kontrolü kaybediyor. Biz de zaten gerekli incelemeleri yaptırıyoruz. İhmal varsa gereken kişiler cezalandırılır. İhmal yoksa bir sürü insan zan altında kalıyor.”

‘Uygunsuz kıyafet’ dendi, öğrenciler mezuniyete alınmadı

Hizbullah kafası! Kız öğrencilerin kıyafetleri uygunsuz diye mezuniyete alınmamasına tepkiler çığ gibi

Kaynak: HABER MERKEZİ