Metin Lokumcu davasında polislerin beraatı istendi! Duruşma ertelendi

Yayın tarihi: 11 Haziran 2024 Salı 12:57 pm - Güncelleme: 11 Haziran 2024 Salı 1:04 pm

Artvin’de 31 Mayıs 2011’deki AKP mitingi öncesi polisin sıktığı biber gazından etkilenerek yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu‘nun ölümüyle ilgili açılan dava, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı, Lokumcu’nun ölümünün gazdan olduğunun ispatlanamadığını ileri sürerek yargılanan polislerin ayrı ayrı beraatini talep etti. Mahkeme, duruşmayı 6 Eylül 2024’e erteledi.

Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’de  AKP mitingi öncesi polisin sıktığı biber gazından etkilenerek yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili açılan davanın duruşması Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmayı CHP milletvekillleri Tahsin Ocaklı ve Sibel Suiçmez de takip etti.  Duruşmada Lokumcu Ailesi ve avukatları ile sanıkların avukatları hazır bulundu.

Metin Lokumcu’nun son anları ortaya çıktı

MÜTALAA: ÖLÜMÜN GAZDAN OLDUĞU İSPATLANAMADI

bianet’te yer alan habere göre savcı esas dava hakkındaki mütalaasını açıkladı, yargılanan polislerin ayrı ayrı beraatini talep etti. Protestolarda polisin zor kullanma yetkisi olduğunu belirterek olay günü polisin uyarı yaptığını ifade eden savcı, Lokumcu’nun ölümünün biber gazından kaynaklandığını ispatlanmadığını söyledi. Mütalaada ölümün kalp krizi nedeniyle gerçekleştiğini, bunun biber gazından olduğu anlamına gelmediğini belirtti.

Lokumcu ailesinin avukatı Meriç Eyüboğlu, mütalaayala ilgili beyanında, “Mütalaa büyük bir hayal kırıklığı. Bizim söylediğimiz kanıtlar belgeler, duruşma savcısı tarafından hiç duyulmamış. Mahkeme umarız bu yönde bir karar vermez de hayal kırıklığımız devam etmez. Mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme süre taleplerini kabul etti. Bir sonraki duruşma 6 Eylül’de görülecek.

NE OLMUŞTU?

Dönemin Başbakanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin’in Hopa ilçesindeki mitingini protesto etmek isteyen yurttaşlara polis müdahale etmişti. Müdahale sırasında atılan biber gazları nedeniyle pek çok yurttaş rahatsızlanmıştı. Biber gazından etkilenenler arasında öğretmen Metin Lokumcu’da vardı. Lokumcu hastaneye götürülürken tekrar biber gazı atıldı. Gazdan etkilenerek kalp krizi geçiren Lokumcu Hopa Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

DAVA SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Lokumcu’nun ölümünden 9 yıl 5 ay sonra, Aralık 2020’de, dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü ve müdür yardımcısı, Hopa İlçe Emniyet Müdürü, Erzurum Çevik Kuvvet Şube Müdürü ve o gün kimyasal gaz kullananlarla birlikte toplam 13 polisin “taksirle öldürme” (TCK 85) suçundan cezalandırılması istemli iddianame hazırlandı.

Dava, duruşma gününe bir gün kala Hopa’dan “güvenlik gerekçeleri” öne sürülerek Trabzon’a taşındı. Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi ikinci duruşmada görevsizlik kararı verdi.

10 yıl 28 gün sonra, 2021 yılında Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından sanıkların “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suretiyle neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama sonucu ölümün meydana gelmesi” (TCK 256’nın yollamasıyla TCK 87/4) suçundan yargılanmaları için, dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

Sanık polislerin olası kastla kasten öldürme suçundan (TCK 21/2, 82/1-c) yargılanmaları gerektiğine ilişkin avukatların itirazları görmezden gelindi.

Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20-21 Aralık 2021 tarihlerinde yapılan ilk duruşmada sanıklar mahkemeye çağrılmadı, SEGBİS ile bağlantı kuruldu.

Yapılan itirazlar sonrasında sanık polislerin mahkemede hazır bulunmasına karar verildi.

Hopa’da olayların geçtiği alanlarda keşif yapılması ve görgü tanıklarının olay yerinde dinlenmesi talepleri ise mahkemece reddedildi.

Metin Lokumcu’nun “kalp hastası” olup olmadığının araştırılması amacıyla, Rize, Trabzon ve Artvin’deki bütün hastanelere yazı yazıldı. Bunun üzerinde hastanelerden gelen cevaplarda Lokumcu’nun iddia edildiği gibi kronik bir kalp rahatsızlığının olmadığı, herhangi bir ilaç kullanmadığı ve kalp rahatsızlığı sebebiyle tedavi görmediği anlaşıldı. 31 Mayıs 2011’de Hopa’da ne kadar gaz kullanıldığının kanunen raporlanması gerekirken, 7 ilin emniyet müdürlüğü o güne dair hiçbir kaydının olmadığını söyledi.

Duruşma sırasında dinlenen iki görgü tanığı Metin Lokumcu’ya polis tarafından cop ve kalkanla vurulurken gördüğünü anlattı. Otopsiye aileyi temsilen katılan görgü tanığı ise otopsi sırasında tıbbi müdahaleden kaynaklanmayan darp izlerini gördüğünü söyledi.

Metin Lokumcu’nun 2012 yılında öldürülmesinden sonra bilirkişi raporu hazırlayan ve ölümün kimyasal gazlardan kaynaklandığı sonucuna ulaşan Türk Tabipleri Birliği bilirkişi heyetinden Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı duruşmaya katılarak, kullanılan gazların ölüme nasıl sebebiyet verdiğini bilimsel olarak anlattı.

1 Şubat 2024 tarihli duruşmada mahkeme olay tutanağında imzası olan 2 polisi dinlemekten vazgeçti ve esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyayı duruşma savcısına iletti.

Kaynak: TELE1