Metin Akpınar müze hayalini anlattı

8 Ekim 2022 Cumartesi

Türk sinemasının usta oyuncularından Metin Akpınar, Altın Portakal Film Festivali etkinliklerinde konuştu. Akpınar, müze hayalinden bahsederek hayatını kaybeden ‘Kabare Tiyatrosu’ oyuncularının anılarını yaşatmak istediğini söyledi.

Bu yıl 59’uncusu düzenlenen Altın Portakal Film Festivali etkinlikleri dün akşam da devam etti. Festival kapsamında Metin Akpınar, ‘Metin Akpınar ile Muhabbet’ gösterisi ile Antalya Spor Salonu’nda sevenleriyle bir araya geldi. Zeynep Miraç’ın moderatörlüğünü yaptığı gösteriye CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı ve çok sayıda izleyici katıldı.

“TEKNEYE BİNERKEN SUYA DÜŞTÜM”

Akpınar, tiyatrodan sonra oynadığı ilk filmin ilk sahnesinde, tekneye binerken suya düştüğünü anlattı. Seyircilerden gelen soruları cevaplandıran Akpınar, “Suya düşüp çıktıktan sonra Ertem Eğilmez’e doğru baktım. Gülmekten yerlere yatıyordu. Sudan çıktıktan sonra kurumak için bir süre ara verdik. Kuruduktan sonra çekimlere devam ettik. Bizim dönemlerimizde filmler imkansızlıklarla çekilirdi” dedi.

“KARAKTERSİZ KARAKTERLERİ OYNAMAYI SEVMEZDİK”

Sinemanın kendisi için çok önemli olduğunu belirten Akpınar, “O dönemin imkansızlıkları yaratıcılığımızı beslerdi. Zorluklar içerisinde güzel şeyler başardık. O dönemki Türk sinemasının içerisinde samimiyet vardı. O nedenle tadı hiç kaybolmadı. Altın Portakal, Türk sinemasına büyük katkı sağladı. Festivalle daha çok filmler çekilmeye başlandı. Şimdiki sinemada uluslararası sermaye var. Biz insanı oynardık, şimdi sanatçılar abartarak, feryat figan oynuyor. Biz rolü öğrenirdik. Karaktersiz karakterleri oynamayı sevmezdik” diye konuştu.

“KABARE TİYATROSU MÜZESİ KURMAK İSTİYORUM”

Tiyatronun, vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Akpınar, “Biz Kabare Tiyatrosu’nu kurduğumuzda yıl 1967’ydi. Biz orada oynayarak piştik. Yeniden bir yapılanmayla yeni bir Kabare Tiyatrosu kurulacak. Ben hem tiyatroyu hem sinemayı severek yapıyorum. Ben bu hayatımdan çok memnunum, keşke dediğim hiçbir şey yok. Dünyaya bir kez daha gelsem yine ben olmak isterdim. En büyük isteğim Kabare Tiyatrosu Müzesi kurmak. Orada hayatını kaybeden Kabare Tiyatrosu sanatçılarının anılarını yaşatmak ve hologram yöntemiyle yüzlerini, seslerini göstermek istiyorum” diye konuştu.

Metin Akpınar: Kendi ideolojisini yerleştirmek için tarımı, sanayiyi, gelişimi harcadı