Meteoroloji’den 19 il için kar ve çığ uyarısı!

16 Ocak 2022 Pazar

Meteoroloji’den 19 il için kar ve çığ uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 19 il için uyarılarda bulundu. Kar ve çığ beklenen iller açıklandı.

Meteoroloji’den Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara ve İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Karadeniz Bölgesi’nin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Batı Karadeniz ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde, Artvin ve Ardahan çevrelerinde yoğun kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

ÇIĞ ALARMI

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğu kesimlerinin dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunuyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve zirai don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis görüleceği tahmin ediliyor.

11 İL İÇİN TURUNCU, 8 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji’nin internet sitesindeki haritada ise 11 ile turuncu, 8 ile ise sarı kod ile uyarı yapıldı. Bolu, Karabük, Samsun, Ordu, Tunceli, Bingöl, Bitlis ve Şırnak için sarı kodlu uyarı yapılırken,  Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Van, Hakkari’de ‘tehlikeli durum’larda kullanılan turuncu kodlu uyarı yapıldı.

KUVVETLİ FIRTINA UYARISI

Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güneyi ile Doğu Karadeniz’de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) bekleniyor.

 

 

Benzer Haberler