Messenger arama düğmesini kolaylaştıracak

Yayın tarihi: 5 Haziran 2022 Pazar 9:30 am - Güncelleme: 4 Haziran 2022 Cumartesi 1:53 pm

Meta, uygulamanın altındaki işlev çubuğuna sesli ve görüntülü aramalar için özel bir sekme ekliyor. Yeni sekme, “Sohbetler”, “Hikayeler” ve “Kişiler”in yanında görünecek ve sesli ve görüntülü aramalar için ayrı düğmelerle birlikte kullanıcının kişilerinin bir listesini açacak.

Bu ince bir değişiklik, ancak muhtemelen Messenger’ı daha çok Whatsapp tarzında bir mesajlaşma ve arama uygulaması gibi gösterecek bir hareket.

 

Değişiklikten önce, kullanıcıların onları aramak için bir arkadaşlarıyla ayrı bir sohbet dizisi açması gerekiyordu. Yeni özellik, kullanıcıların arkadaşlarını doğrudan aramasına olanak tanıyor ve Messenger’ın arama özelliklerine daha az aşina olanlar için bir giriş işlevi görebilir.

 

Messenger arama

Meta’ya göre, Messenger’da sesli ve görüntülü arama, 2020’nin başından bu yana %40 arttı. Şirket, bu yılın başlarında şifreli mesajlaşmaya yönelik özellikleri genişleterek tepkiler, çıkartmalar, mesaja özel yanıtlar ve yönlendirme ekledi. Meta’nın planı, sonunda 2023’te Facebook ve Instagram için uçtan uca şifrelemeyi varsayılan yapmak. Video görüşmelerine bir dizi AR efekti ekleyerek kullanıcıların filtreler, maskeler ve animasyonlarla denemeler yapmasına da olanak tanıyor.

 

Ücretsiz mesajlaşma uygulamaları söz konusu olduğunda, Messenger, Meta’nın 2014’te satın aldığı Google Voice, Viber, Signal ve WhatsApp dahil olmak üzere uzun bir rakip listesine sahip. Ses ve video işlevlerini vurgulamak, Messenger’ı diğerlerinden farklı kılmak için pek bir şey yapmayacak. Ancak FaceTime dışında bu rekabetçi alanda kullanmak üzere telefon numarası gerektirmeyen birkaç büyük uygulamadan biri olmaya devam ediyor.

SpaceX şimdi de Star Trek teknolojisinin peşinde