Mersin’de kriz limonu da vurdu

3 Kasım 2018 Cumartesi

MERSİN’in Erdemli ilçesinde limon piyasasının kurulmaması ve alıcı bulunmaması nedeni ile çiftçiler hasat ettikleri limonu kasalara doldurarak dinlenmeye alıyor. Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin, “Limonda ihracat Eylül ayı itibarıyla durdu. Gerekli önlemler alınmazsa ihracatta büyük sıkıntılar yaşarız” dedi.
Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin, Erdemli ilçesinde limon hasadı yapan üreticilere bir ziyaret gerçekleştirdi. Üreticilerin karşılaştığı sorunları dinleyen Şahin, çiftçilerin limon piyasasının olmaması ve alıcı çıkmaması nedeni ile zor günler geçirdiğini ifade etti.

Şahin, “Türkiye’nin limon deposu olarak bilinen Mersin’in Erdemli ilçesinde limon hasadı devam ediyor. Mersin’de yılda yaklaşık olarak 650 bin ton limon üretimi yapılıyor. Limonun son günlerdeki hali hiç iç açıcı değil. Talep zayıflığı yaşanıyor. İhracatçılara sorduğumuzda, ‘Dışardan talep yok’ diyor. Dövizin yükselmesine rağmen dışardan talep gelmediği için piyasa da kurulamıyor. Şu anda Mersin’de limonda büyük bir sıkıntı var. Havaların sıcak olması nedeniyle de limon değer kaybediyor” diye konuştu.