Mersin’de Erbilli aileye saldırı: 2 kişi tutuklandı

14 Mayıs 2021 Cuma

Erbil’den seyahat için Türkiye’ye gelen bir aile Mersin’de saldırıya uğradı. Saldırıda ağır yaralanan bir kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtilirken, saldırganın “Size burayı dar edeceğim…” dediği ortaya çıktı. 3 saldırgandan 2’si tutuklandı.

Erbil’den seyahat için Türkiye’ye gelen bir aile Mersin’de saldırıya uğradı ve saldırı sonucu bayılan ve ağır yaralanan ismi öğrenilemeyen bir kişi hastaneye kaldırıldı.

Olayın tanık olan Cihan Kutluk isimli bir kişi, “Adana’dan Antalya’ya doğru giderken Mersin Bozyazı ilçesi virajlar bölgesinde öğleden sonra saat 16:00 civarlarında arabalarının önleri kesilmiş bir ailenin 4 kişi tarafından darp edildiğini gördük. Adama ve 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuna taşlarla saldırıyorlardı ve taşlarla kafalarına vuruyorlardı. Adam bariyerlere doğru savrularak bayıldı. Adamı uçurumdan atmaya çalıştılar” dedi.

Rudaw’a konuşan Kutluk, saldırıya uğrayan kişini eşi ve çocuklarının da darp edildiğini belirterek, Ramazan Bayramı’nın birinci günü olması nedeniyle yol verme kavgası olduğunu düşündüğünü ama olayın gerçekte öyle olmadığını belirtti. Kutluk, “Kürtlere küfürler ederek bozkurt işareti yaptıklarını görünce faşist bir saldırı olduğunu anladım. 5 dakika boyunca Kürtlere küfürler savurdular. Adamı alarak cipine bindirdim ve Jandarma noktasına ulaştırdım. Sonra da ambulansı çağırarak hastaneye ulaştırdık. Daha sonra karakola giderek olayla ilgili ifade verdim” ifadelerini kullandı.

Olayla ilgili videoda ise ailenin saldırıya uğradığı görülüyor. Görüntülerde saldırganların kullandığı arabanın plakasının 01 YG 428 olduğu görülüyor. Öte yandan Jandarmanın olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

İFADELER ORTAYA ÇIKTI: ‘SİZE BURAYI DAR EDECEĞİM…’

Kutluk’un Jandarma Karakolu’nda verdiği ifadesi şöyle: “13.05.2021 günü saat 16.00 sıralarında kendime ait aracım ile Adana ilinden cenazem olması dolayısıyla Antalya’ya seyahat etmekteydim. Mersin ili Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Mahallesi Sırtlan mevkiine geldiğim anda virajlı yollarda trafiğin durduğunu gördüm. Neden durduğunu anlamak için araçtan indim esnada yabancı plakalı beyaz bir jipin en önde durduğunu ve birkaç kişinin kavga ettiğini gördüm. Kavgayı ayırmak maksadı ile yanlarına gittiğimde 01 YG 428 plakalı siyah Honda Civic marka aracın beyaz jipin önünde durduğunu ve siyah araçtan inen 3 şahsın beyaz jipin sürücüsünü ailesinin yanında öldüresiye dövdüklerini gördüm. Aralamaya çalışsak da başarılı olamadık. Beyaz jipin sahibi olan yabancı şahsı, eşini ve çocuklarını da tartakladıklarını gördüm. 01 YG 428 plakalı siyah araçta yolcu olarak bulunan isminin sonradan Mehmet Fatih Oflaz olduğunu öğrendiğim şahsın eline büyükçe bir taş alarak beyaz jipin sürücüsünün kafasına ve yüzüne 4 kere vurdu. İlk vuruşlarında şahıs dengesini kaybederek yol kenarında bulunan bariyerlere doğru devrildi. Bariyerlerden uçuruma doğru atmaya çalıştılar. Son vuruşunda şahıs bayılarak yere yığıldı. Yerde baygın olarak yattığı halde vurmaya devam ettiler. Şahsın ağzından, burnunda ve kafasından sürekli kan geliyordu.

Daha sonra çevredekilerin ‘Öldü yeter’ diye bağırmalarından sonra şahsı yerde baygın bir şekilde bırakarak araçlarına doğru yöneldiler. Araca binecekleri esnada Mehmet Fatih Oflaz isimli şahıs geriye doğru geriye dönerek, ‘Bu olaya şahit edeni ileri de bekliyor olacağım ve öldüreceğim. Kim bu olaya şahitlik yaparsa… Size burayı dar edeceğim…Kürtleri’ diye tehditler savurdu. Daha sonra baygın şahsı kendi çabalarımla kendi aracıma bindirerek Tekeli Jandarma Karakolu’na yakın olan Aytemiz isimli petrole getirdim ve jandarmayı ekiplerine haber verdim. Olay yerini ve anı kendime ait telefonla çekmiş olduğum videoyu kendi rızam ve isteğim doğrultusunda tahkikata eklenmek üzere Tekeli Jandarma Karakolu Komutanlığı ekiplerine teslim ediyorum. Benim bu olayla ilgili olarak görgü ve bilgilerin bunlardan ibarettir…”

MERSİN VALİLİĞİ: TAMAMEN ADLİ

Mersin Valiliği olayın sadece trafik kavgası olduğunu öne sürdü. Valiliğin açıklamasında şöyle denildi:

“Mersin İli Bozyazı İlçesi Gözsüzce Mahallesi Sırtlan Mevkiinde D-400 karayolu üzerinde 13 Mayıs 2021 günü saat 16:00 sıralarında Kuzey Irak’ın Erbil şehrinden yola çıkarak Antalya’ya gitmekte olan Irak vatandaşı bir ailenin içinde bulunduğu araç ile Bozyazı nüfusuna kayıtlı üç vatandaşımızın içinde bulunduğu araç maddi hasarlı trafik kazasına karışmışlardır. Kaza sonrası taraflar arasında başlayan sözlü tartışma yaralamalı kavgaya dönüşmüş ve Irak vatandaşı araç sürücüsü diğer araçta bulunan şahıslarca darp edilmiştir.

Olay trafik kazası nedeniyle yaşanmış olup bazı sosyal medya hesaplarında çarpıtılarak yapılan paylaşımlar asılsız olup tamamen adli bir olaydır. Olay ile ilgili olarak 3 şüpheli gözaltına alınmış olup adli süreç devam etmektedir. Irak vatandaşı M.M.K isimli şahıs Anamur Devlet Hastanesinde tamamlanan tedavinin ardından 14.05.2021 tarihinde taburcu edilmiştir. Büyük bir üzüntü duyduğumuz olayda yaralanan Iraklı şahıs ve ailesi ilçemizde bizim misafirimizdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

2 SALDIRGAN TUTUKLANDI

Aileye saldırdıkları için gözaltına alınan 3 saldırgandan 2’si tutuklandı. Jandarma tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan S.O, M.F.O. ve M.B. adlı kişiler, jandarmadaki işlemlerinin ardından Anamur Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıkça ifadeleri alınan 3 kişi tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlikte işlemleri tamamlanan M.F.O. ve M.B. “kasten öldürmeye teşebbüs”, “mala zarar verme” ve “halkı kin ve nefrete teşvik etmek” suçlarından tutuklanırken, S.O. isimli şahıs ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

BAROLARDAN AİLEYE DESTEK

Öte yandan Mersin Barosu, saldırının takipçisi olacaklarını belirtirken, Diyarbakır Barosu saldırıya uğrayan aileye hukuki destek sağlayacaklarını açıkladı.

Benzer Haberler