Mersin Barosu’ndan Acun Ilıcalı’ya: Şiddetle kınıyor, özre davet ediyoruz

8 Temmuz 2022 Cuma

Mersin Barosu, Cedi Osman ile Ebru Şahin’in Çeşme’deki düğün töreninde avukat cübbesi giyip nikâh kıyan Acun Ilıcalı’yı kınadı. 

Mersin Barosu, medya patronu Acun Ilıcalı’nın, Ceşme’de ünlü basketbolcu Cedi Osman ve Ebru Şahin’in düğün töreninde avukat cübbesi giyerek nikah kıyması görüntüsüne sert tepki gösterdi. Barodan yapılan açıklamada, Ilıcalı’nın haddini aştığı belirtilerek tüm avukatlardan özür dilemesi istendi.

‘ŞOV YA DA MAGAZİN MALZEMESİ YAPILAMAZ’

Acun Ilıca’nın cübbe giymesini kutsal değerlere saygısızlık olarak değerlendiren Mersin Barosu Başkanlığı yazılı açıklamasında şu ifadeye yer verdi:

“Medya patronu Acun Ilıcalı, katıldığı bir düğün töreninde avukat cübbesi giyerek nikâh kıymıştır. Avukatlık mesleği, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda belirtildiği gibi kamu hizmetidir. Bu hizmetin özel bir cübbe ile ifası da aynı kanun kapsamında bir zorunluluktur. Avukat cübbesi sadece avukatlar tarafından ve sadece duruşmada giyilir. Avukat cübbesi, düğün törenlerinde, gezmelerde, eğlencelerde giyilebilecek ya da öylesine sırtınıza takıp çıkabileceğiniz sıradan bir kıyafet değil, adaletin ve bağımsızlığın sembolüdür. Kutsal cübbemiz kimsenin şov ya da magazin malzemesi yapılamaz.

‘DEĞERLERİMİZE SAYGISIZLIK’

Meslektaşlarımız, bu cübbeyi omuzlarında taşıdığı için şiddete uğruyor, hatta öldürülüyor. Daha dün, bir meslektaşımız cübbesinin onuruyla avukatlık görevini ifa ettiği için kendi ofisinde öldürülmüştür. Avukat olmadığı halde bir avukatın onuru olan cübbesini giyip kutsal değerlerimize saygısızlık yaparak, magazin malzemesi olacak şekilde nikâh kıyan Acun Ilıcalı’yı şiddetle kınıyoruz. Haddini aşan Acun Ilıcalı’yı tüm avukatlardan özür dilemeye davet ediyoruz.”

Ebru Şahin, Cedi Osman’a ‘evet’ dedi

 

Benzer Haberler