Faiz kararı TL’yi vurdu! Dolar 11 lirayı aştı

18 Kasım 2021 Perşembe

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Milletimizi faizin altında ezdirmeyeceğiz‘ sözlerinin ardından Merkez Bankası ‘indirime devam’ dedi. Politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 15’e çekti. Aralık ayı için de sinyal veren karar sonrası dövizden rekorlar geldi.

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’nun bugünkü toplantısından  100 baz puan faiz indirimi kararı çıktı. Böylece yüzde 16 olan faiz oranı yüzde 15’e indi. Faiz indirimi kararı sonrası Dolar TL kuru hızlı bir şekilde 10, 54 seviyesinden 11,30 TL’ye ulaşarak tarihi rekora imza attı.

Erdoğan konuştu dolar uçtu!

PİYASALARDAN TEPKİ: DOLAR 11 TL’Yİ AŞTI

Merkez’in faiz kararının ardından döviz piyasaları hızlı tepki verdi: Faiz öncesi 10,54 TL civarında olan Dolar TL kuru kararın açıklanmasının ardından hızlı bir şekilde yükselerek 11,30 lirayı aştı. Euro karar öncesi 11,96 TL seviyesinde bulunurken kararın ardından 12,82 ile yeni zirveye oturdu. Sterlin faiz kararının öncesinde 14,15 TL sevisinde işlem görürken faiz kararı sonrası 15,13 TL’ye kadar yükseldi.

Merkez Bankası kaynakları ‘faiz kararının neden geciktiğini’ açıkladı

‘FAİZ İNDİRİMİNE ARALIKTA DEVAM’ MESAJI

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) karar metninde ‘faize aralık ayında da devam edileceği’ mesajı verildi. Karar metni şöyle:

Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.

Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma devam etmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Faiz kararını değerlendiren ekonomistler ‘aralık’ detayına dikkat çekti

Benzer Haberler