Merkez Bankası’nın faiz sürprizine CHP’den ilk yorum

18 Mart 2021 Perşembe

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası’nın politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a yükseltmesini, “128 milyar dolar rezervi boş yere yakmanın bedelini ‘yüksek faiz’ olarak ödüyoruz. Türkiye dünyada en yüksek faiz uygulayan 7. ekonomi haline geldi” sözleriyle eleştirdi.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası’nın faiz artırımını değerlendirdi. ‘Türkiye’nin dünyada en yüksek faiz uygulayan 7. ülke konumunda olduğunu’ belirten Öztrak, “128 milyar dolar rezervi boş yere yakmanın bedelini ‘yüksek faiz’ olarak ödüyoruz” dedi.

Sosyal medya hesabından yüzdelik olarak ülkelerin ‘politika faiz oranlarını’ grafik olarak paylaşan Öztrak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ekonomimiz kırk katır ile kırk satır arasına sıkıştı. 128 milyar dolar rezervi boş yere yakmanın bedelini ‘yüksek faiz’ olarak ödüyoruz. Küresel sermayenin risk iştahını tatmin edebilmek için olağanüstü faiz veriyoruz. Türkiye dünyada en yüksek faiz uygulayan 7. ekonomi haline geldi.”

Merkez Bankası Erdoğan’ı dinlemedi, faizi artırdı

Benzer Haberler