Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına iş dünyasından tepki

22 Ekim 2021 Cuma

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına iş dünyasından tepki

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına iş dünyası tepki gösterdi. Sektörlerin tedirgin olduğu ifade edildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararını değerlendirdi. Hisarcıklıoğlu, paylaşımında şu ifadelere verdi:

“Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası hem uzun vadeli faizlerin hem de döviz kurlarının artması reel sektörümüzü tedirgin etmektedir. Temennimiz piyasadaki faizlerin ve enflasyonun düşeceği, finansal istikrarın tesis edileceği ortama en kısa sürede kavuşmaktır.”

Perşembe günkü sürpriz faiz kararı sonrası İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Merkez Bankası, bugünkü kararıyla enflasyonu önemsemediğini ve dikkate almadığını ortaya koydu” paylaşımını yapmıştı.

İTO Başkanı Şekip Avdagiç ise Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “TCMB’nin 200 baz puanlık faiz indirim kararı, yatırım ve ticaret yapmak isteyenleri ferahlatma önceliğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte fiyat istikrarı, faiz ve döviz arasındaki hassas ilişkilerin gözetilmesi, iş dünyası için önem arz ediyor” açıklamasına yer verdi.

Benzer Haberler