Merkez Bankası’nda kritik toplantı! Dövize müdahale sinyali

2 Aralık 2021 Perşembe

Merkez Bankası’nda kritik toplantı! Dövize müdahale sinyali

Merkez Bankası, yetkilileri yatırımcılarla bir araya geldi. Toplantıda faiz, artan kur ve yatırımlar ele alındı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri 2014’ten bu yana ilk kez gerçekleştirilen Döviz müdahalesi sonrasında kritik toplantıda yatırımcılarla bir araya geldi.
Kavcıoğlu istihdam beklentilerinin geçmiş yıllara göre daha güçlü olduğuna değinirken cari işlemler verisindeki iyileşmenin belirginleşerek devam ettiğini de kaydetti.

 

Lütfi Elvan görevden alındı, yeni Maliye Bakanı Nebati’nin albümünden FETÖ çıktı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Kavcıoğlu şunları söyledi:

“Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Cari işlemler dengesi , ağustos ve eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz.Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir.

Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz. Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Döviz piyasasında gerçekçi olmayan, sağlıksız fiyat oluşumu var, TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir.”

”SINIRLI ALANIMIZ KALDI”

Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda.

Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahalesinin amacı, piyasadaki likidite koşullarını desteklemeyi ve oynaklığı gidermeye yöneliktir

Döviz piyasasında gerçekçi olmayan, sağlıksız fiyat oluşumu var, TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir

Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum

”KRİPTO PARAYA GİDEN YATIRIMDAN RAHATSIZIZ’

Daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla reel mevduat getirileri yüksek kalacak.

Dövizden mevduatlarının TL enstrümanlara geçişini teşvik etmek için yakında düzenleme yapacağız.

Kripto paraya giden belli bir kısım yatırımdan rahatsısız”

YABANCI YATIRIMCILARLA GÖRÜŞME ÖĞLENDEN SONRA

Yabancı yatırımcılarla yapılacak toplantı ise 16:00 olarak planlandı. Toplantılarda; yatırımcı, ekonomist ve analistlerle teknik içerikli görüşmelerin yanı sıra katılımcıların genel makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar, bankacılık gibi farklı konulardaki soruları yanıtlanıyor.

Bugünkü toplantıda da döviz piyasasına yapılan doğrudan müdahalenin ayrıntıları öğrenilmeye çalışılacak. Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre, Merkez Bankası’nın 7 yıl sonra gelen ilk müdahalesinde işlem büyüklüğü spot ve vadeli piyasa toplamında yaklaşık 1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle 7 yıl aradan sonra piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etti. TCMB son olarak doğrudan döviz müdahalesini Ocak 2014’te 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı.

Öte yandan isitifa eden Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yardımcısı Nureddin Nebati atandı. Yatırımcı ve ekonomistler kulislerde konuşulan bu Kabine değişikliğini ve gerekçelerini de soracak.

Yatırımcı toplantılarında Merkez Bankası’nın yeni adımının yanı sıra enflasyon görünümü, yeni ekonomi politikası da konuşulan başlıklar arasında yer bulacak.

Bu nedenle piyasanın gözü toplantılardan yansıyanlarda olacak.

Benzer Haberler